Informacje o wydarzeniu w Galerii Labirynt


Galeria Labirynt
ul. ks. J. Popiełuszki 5, 20-052 Lublin
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ; www.labirynt.com

 

Miasto, którego nie widać
Galeria Labirynt,
ul. Popiełuszki 5


Otwarcie wystawy: 19 grudnia 2017, godz. 11.00
Czynna do 28 lutego 2018
(wt.-niedz., godz. 12.00-19.00)


Wstęp wolny


 powiększ


Autorki i autorzy prac: Daniel Aftyka, Ada Brankiewicz, Magdalena Dzida, Piotr Kasprzak, Iwona Kwiatkowska, Oliwia Pliszko, Agata Popławska, Klaudia Szaniawska, Aleksandra Wąchała, Maria Wójcik


Kuratorzy wystawy: Rafał Lis, Magdalena Szubielska

We wtorek, 19.12, o godz. 11.00 odbędzie się w Galerii Labirynt otwarcie niecodziennej wystawy, będącej opowieścią na temat „Miasta, którego nie widać”, stworzoną przez osoby niewidome i słabowidzące. Prezentacja obejmuje rysunki, rzeźby, książkę dotykową i fotografie wykonane przy użyciu aparatów analogowych. Ekspozycja jest dostępna dla osób z niepełnosprawnościami wzroku. Pracom towarzyszą opisy w brajlu i audiodeskrypcja „na żywo”.

Tytułowe miasto to Lublin, pokazany z perspektywy niewidomych i słabowidzących. Eksponowane prace powstawały w trakcie półrocznego projektu edukacyjno-artystycznego Magdaleny Szubielskiej – osoby niewidome i słabowidzące poznawały sztukę wizualną za pośrednictwem innych zmysłów. Warsztatom towarzyszyły opowieści o sztuce w przestrzeni publicznej i o historii miasta.
Pozawzrokowe bodźce przetworzone przez wyobraźnię uczestniczek i uczestników warsztatów tworzą wyjątkowy obraz przestrzeni miejskiej. Liczą się faktury, kształty, opowieści i historie, które wypełniają to, czego „nie widać”.

Do zwiedzania zapraszamy także osoby zainteresowane miastem i przestrzenią miejską (zwłaszcza w kontekście funkcjonowania w niej grup osób z niepełnosprawnościami) oraz które chciałyby spojrzeć na miasto nieco inaczej, skupiając się na doznaniach pozawzrokowych. Zwiedzający będą mieli okazję poznać perspektywę osób z niepełnosprawnościami wzroku, wejść w ich skórę: zamknąć oczy, „zobaczyć” wystawę dzięki zmysłowi dotyku, a potem po otwarciu oczu weryfikować swoje wyobrażenia.

Wystawa stanowi podsumowanie półrocznego projektu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizowanego przez Magdalenę Szubielską we współpracy z lubelskim środowiskiem artystów wizualnych, tyflopedagogów, edukatorów i kustoszy muzeów.

Materiały w brajlu przygotowało Centrum Aktywizacji Osób z Niepełnosprawnością KUL.

***
Więcej o projekcie:

Projekt miał charakter działania zaangażowanego społecznie. Jego celem było m.in. przełamywanie stereotypu osób z niepełnosprawnościami (w tym przypadku – osób z niepełnosprawnością wzroku) jako pasywnych i niezdolnych do podejmowania działań twórczych, a także osób niewidomych jako niezdolnych do odbioru i tworzenia sztuk wizualnych. W ramach projektu przygotowano adaptacje (tyflografiki i materiały tekstowe w brajlu) wybranych eksponatów zgromadzonych w lubelskich muzeach oraz przykładów sztuki współczesnej obecnej w przestrzeni publicznej. Uczestnicy projektu brali udział w cyklu zajęć edukacyjno-artystycznych, których przedmiotem był obszar sztuk wizualnych i przestrzeń miasta Lublina. Zaproponowano im oprowadzanie po miejskich zabytkach, spacery szlakiem dostępnych w przestrzeni publicznej dzieł współczesnych artystów wizualnych, zwiedzanie muzeów, spotkania z artystami wizualnymi, warsztaty plastyczne (w zakresie fotografii, rysunku, rzeźby, dotykowej książki obrazkowej) i spotkania z lubelskimi artystami wizualnymi.

Projekt współtworzyli: Magdalena Franczak, Radosław Bułtowicz, Ludomir Franczak, Ewa Niestorowicz, Monika Zadurska-Bielak, Ewa Kożuszek, Agata Sztorc, Emilia Lipa, Bogusław Marek, Marcin Matys, Małgorzata Surmacz, Anna Syta. Poza Galerią Labirynt instytucjami zaangażowanymi w projekt były: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. Prof. Zofii Sękowskiej w Lublinie, Centrum Aktywizacji Osób z Niepełnosprawnością KUL, Muzeum Historii Miasta Lublina, Muzeum KUL.

Zrealizowano w ramach stypendium z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania lub zmiany poszczególnych punktów programu.