Informacje różne z Lublina i regionu

   

 


ŚWIĘTUJEMY LUBLIN
szósty sezon obchodów Wielkiego Jubileuszu 700-lecia Miasta Lublin
grudzieńSzósty i ostatni sezon obchodów Wielkiego Jubileuszu - „Świętujemy Lublin” to czas rodziny, wspólnych spotkań, adwentu i kolędowania, to radość Świętego Mikołaja wraz z jego orszakami  i paradami, które w tym czasie wychodzą na ulice miasta. Wyjątkowość tego czasu podkreśli niezwykła iluminacja oraz Festiwal Bożego Narodzenia. Rok Jubileuszu zakończy Sylwester Miejski.

- Wielki Jubileusz 700-lecia Miasta Lublin dobiega końca. Przeżywając wspólnie ten niezwykły rok z życia miasta, pokazaliśmy jak bardzo jesteśmy dumni z jego historii i osiągnięć, przypomnieliśmy znamienitych lublinian, przełomowe wydarzenia, idee i dzieła. Wielki Jubileusz pomógł nam  w zbudowaniu wspólnoty i tożsamości Lublina w wymiarze kulturowym, historycznym i społecznym. Narodziła się miłość do miasta, która inspiruje nas wszystkich na co dzień. Sięgając w głąb naszej bogatej historii i tradycji, z dumą spoglądając na nasze współczesne sukcesy, udowodniliśmy, że mamy wiele powodów do świętowania Wielkiego Jubileuszu – powiedział Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Program Sezonu „Świętujemy Lublin” obfitować będzie w wydarzenia wprowadzające nas w magiczną atmosferę świąt. Jednym z głównych wydarzeń sezonu będzie Festiwal Bożego Narodzenia nawiązujący do tradycji świątecznej szopki. W okresie Festiwalu szopka będzie miejscem tętniącym muzyką wspólnego kolędowania. Uroczyste otwarcie Festiwalu nastąpi 6 grudnia wraz z inauguracją iluminacji świątecznej. 15 grudnia w szopce, która w roku Wielkiego Jubileuszu powraca na plac Łokietka, rozpocznie się świąteczne kolędowanie oraz szereg innych atrakcji skierowanych do mieszkańców oraz gości naszego miasta. W terminie 15 - 23 grudnia 2017 roku na lubelskim deptaku odbędzie się także Jarmark Bożonarodzeniowy.

Festiwal Bożego Narodzenia wraz z iluminacją potrwa do 14 stycznia 2018 roku. Klimat tych magicznych dni zostanie wydobyty poprzez wyjątkową oprawę świąteczną. W przestrzeni Starego Miasta i placu Litewskiego zostanie umieszczonych kilkaset gwiazd świątecznych na latarniach oraz pomiędzy latarniami, a także kilkadziesiąt lampionów – komet umieszczonych na latarniach wokół zespołu fontann na placu Litewskim. Autorem projektu iluminacji jest Jarosław Koziara.

W sylwestrową noc zaprosimy lublinian na plac Teatralny, na doskonałe widowisko łączące muzykę i wizualizacje wyświetlane na fasadzie budynku Centrum Spotkania Kultur. Na scenie wystąpią jedni z największych ambasadorów muzycznych naszego miasta – Romuald Lipko wraz z artystami współtworzącymi Budkę Suflera na przestrzeni 40 lat istnienia na estradzie, m. in. z Izabelą Trojanowską, Felicjanem Andrzejczakiem, Grzegorzem Wilkiem. Gwiazdy estrady przypomną największe hity Budki Suflera, na których wychowały się pokolenia Polaków. Do współczesności powrócimy dzięki dwóm scenicznym żywiołom: zespołowi Better, wykonującemu standardy muzyki rozrywkowej oraz wokaliście Yankee, współtwórcy zespołu Chonabibe, który autorskie piosenki wykonał premierowo w 2017 roku, otwierając największy festiwal tego typu w Europie – 23. edycję Przystanku Woodstock. Wydarzeniu będzie towarzyszyć wspólne śpiewanie karaoke najbardziej znanych hitów Budki. Widowisko dopełni niezwykły spektakl wizualizacji świetlnych, laserów i ton confetti.WYBRANE WYDARZENIA SEZONU „ŚWIĘTUJEMY LUBLIN”  * XX Międzynarodowe Spotkania z Piosenką Nieprzetartego Szlaku / 1-2 grudnia / Dom Kultury LSM

Na scenie zaprezentuje się kilkanaście grup i solistów z Polski i Ukrainy. Dla uczestników Spotkań i ich instruktorów zostaną przeprowadzone specjalne warsztaty artystyczne. Tematem przewodnim XX Spotkań z Piosenką jest „Rock and Roll”.
Organizator: Fundacja Nieprzetartego Szlaku / www.nieprzetartyszlak.eu

  * Międzynarodowy Festiwal „Najstarsze Pieśni Europy” / 1-3 grudnia / Centrum Spotkania Kultur

Podczas festiwalu „Najstarsze Pieśni Europy” prezentowane są najstarsze muzyczne świadectwa kultury tradycyjnej z różnych regionów Europy. Archaiczne pieśni, których korzenie nierzadko sięgają czasów przedchrześcijańskich, wykonują zarówno wiekowi strażnicy wiejskiej tradycji, jak i młodzi artyści z miasta, którzy podjęli trud rekonstrukcji dawnych technik śpiewania
i ocalenia ginących pieśni. Festiwal jest okazją do posłuchania nielicznych żywych lub ożywionych przez etnomuzykologów i artystów pieśni ocalałych na krańcach Europy.
Tegoroczny festiwal odbędzie się pod hasłem „Powrót śpiewaków”. Na program siedemnastej edycji złożą się solowe koncerty czternastu artystów. Koncertom tradycyjnie towarzyszyć będą Noce Tańca – nauka tradycyjnych tańców z różnych regionów Europy. Wstęp wolny.
Organizator: Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża” / www.npe-festiwal.pl

 * Koncert „Szukaj w snach” Natalia Kukulska, Marek Napiórkowski / 2-3 grudnia / Teatr Stary

„Szukaj w snach” – koncert kołysanek dla najmłodszych widzów Teatru Starego
w specjalnie dla nich zaaranżowanej sennej przestrzeni z poduch i puf. Organizatorzy zapraszają
do wygodnego rozłożenia się i wsłuchania w kojące dźwięki muzyki. A tego, kto zaśnie, nie będą budzić aż do końca przedstawienia.
Organizator: Teatr Stary w Lublinie, www.teatrstary.eu


  *  Gala finałowa Projektu „Prezent dla Lublina” / 3 grudnia / Centrum Kultury

Z okazji 700. urodzin miasta przez ostatnie miesiące organizatorzy zachęcali mieszkańców
i mieszkanki Lublina do wzajemnego dawania sobie prezentów. Wystarczył prosty gest – drobny, własnoręcznie wykonany podarunek, zaoferowanie pomocy drugiej osobie, zorganizowanie jakiegoś działania czy podzielenie się własnym talentem. W ten sposób chcieli razem dzielić się pozytywną energią, inspirować, a przede wszystkim wspólnie świętować jubileusz lokacji Lublina.
Gala Projektu „Prezent dla Lublina”, odbędzie się 3 grudnia o godz. 16.00 w Piwnicach Centrum Kultury w Lublinie. W programie gali przewidziano m.in. wyróżnienia dla osób zaangażowanych
w „Prezent dla Lublina”, gry improwizacji teatralnej i mini koncert zespołu Baszta Lubelska.
Organizator : Towarzystwo Edukacji Kulturalnej oraz Fundacja TEAM Teatrikon, www.prezentdlalublina.pl*  Festiwal Bożego Narodzenia / 6 grudnia – 14 stycznia / przestrzenie Starego Miasta

W dniach od 6 grudnia 2017 r. do 14 stycznia 2018 r. w Lublinie odbędzie się Festiwal Bożego Narodzenia. Już po raz siódmy oo. dominikanie i Miasto Lublin połączyli inicjatywy skupione wokół Świąt Bożego Narodzenia. Po kilku latach, Szopka Bożonarodzeniowa wróci na plac Łokietka przed Ratuszem. W czasie Festiwalu stanie się ona miejscem świątecznych występów artystycznych, będzie rozbrzmiewała muzyką i wspólnym kolędowaniem.

 -  Inauguracja iluminacji świątecznej oraz pokaz tańca Belgijka / 6 grudnia, godz. 16.30 / plac przed Ratuszem
 -   Korowód św. Mikołaja / 9 grudnia / początek przy Trybunale Koronnym, Stare Miasto
Trasa barwnego korowodu: Brama Krakowska, Królewska, Lubartowska, Czwartek, Szkolna, Plac Kościelny na Czwartku

 - Jarmark Bożonarodzeniowy / 16-23 grudnia / deptak
 - Wigilia Starego Miasta / 17 grudnia / Stare Miasto
Ojcowie dominikanie, jak co roku, zgromadzą mieszkańców Lublina wokół stołu wigilijnego na wspólnej, już osiemnastej Wigilii Starego Miasta. Na Starym Mieście zostanie ustawiony stół z potrawami wigilijnymi. Wspólne świętowanie będzie poprzedzone uroczystą Mszą Świętą w Bazylice oo. Dominikanów. Tego dnia nie zabraknie tradycyjnego już bożonarodzeniowego korowodu wokół Trybunału czy składania życzeń i łamania opłatkiem. Nie zabraknie też bożonarodzeniowej iluminacji, pachnących świerków
i szczególnej, świątecznej atmosfery.

  - Koncert świąteczny – Adam Stachowiak / 28 grudnia / Bazylika oo. Dominikanów
  -  Pokazy filmów świątecznych / 28-29 grudnia / Teatr Stary / bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie Teatru

  • „Happy Feet” / 28 grudnia / godz. 11.00
  • „Ukryte Piękno” / 28 grudnia / godz. 17.00
  • „Królik Bugs. Zakręcona opowieść wigilijna” / 29 grudnia / godz. 11.00
  • „Pierwsze święta Misia Yogi” / 29 grudnia / godz. 13.00
  • „Narodzenie” / 29 grudnia / godz. 17.00*  Konferencja „Lublin ośrodkiem władzy, administracji i wymiaru sprawiedliwości / 7 grudnia / Zamek Lubelski

Przypadająca na 2017 rok rocznica 700-lecia nadania Lublinowi praw miejskich stanowi znakomitą okazję dla przypomnienia roli miasta w rozwoju polskiego ustroju na przestrzeni dziejów. Ważne elementy ustroju państwa polskiego niewątpliwie stanowi administracja publiczna oraz wymiar sprawiedliwości. Od czasu wydania w latach 60. i 70. „Dziejów Lublina” oraz „Dziejów Lubelszczyzny”, a następnie z 2000 roku pracy „Lublin dzieje miasta” brak jest po 15 latach współczesnego ujęcia monograficznego historii miasta, szczególnie w obszarze administracji i sądownictwa. Prowadzone na lubelskich uczelniach badania regionalne wymagają upowszechnienia, gdyż przynoszą ustalenia istotne w wymiarze ogólnopolskim, np. odnośnie do Trybunału Koronnego, sądów obywatelskich w okresie I wojny światowej, sądownictwa polskiego w okresie okupacji, reaktywacji wymiaru sprawiedliwości po II wojnie światowej.

Organizator: Wydział Prawa i Administracji UMCS* Międzynarodowy Festiwal Jazzowy „Jazz Bez” / 7-8 grudnia / Studio Koncertowe Radia Lublin

Międzynarodowy Festiwal Jazz Bez to bardzo specyficzny festiwal nazywany czasami festiwalem wędrującym, w którym muzycy przemieszczają się z koncertami pomiędzy miastami. Obecnie tworzy go federacja kilkunastu miast (10 miast na Ukrainie i 6 miast w Polsce) i kilkudziesięciu współorganizatorów. W tym roku podczas 10 dni Festiwalu odbędzie się 87 koncertów, w których weźmie udział ponad 60 muzyków z USA, Kanady, Australii, Luksemburgu, Danii, Niemiec, Węgier, Polski i Ukrainy. W Lublinie Festiwal zagości po raz dziesiąty i odbędzie się w dniach 7-8 grudnia 2017 roku. Podczas dwóch dni wystąpią 3 znakomite zespoły. Koncertem głównym będzie występ zespołu The Necks – bezsprzecznie najlepszej grupy minimaljazzowej. Drugiego dnia odbędą się dwa koncerty: międzynarodowej grupy Marka Tokara oraz projektu specjalnego z okazji 700-lecia nadania praw miejskich Lublinowi – Joseph Wieniawski Sextet.

Organizator: Centrum Kultury w Lublinie, Fundacja Trans Kultura  * Maat Festival / 7-10 grudnia / Centrum Kultury

Festiwal jest międzynarodowym programem rezydencyjnym i stał się niejako domem tańca, w którym z zaproszonymi artystami można spotykać się przez cały rok. Tym sposobem stał się pierwszym w Polsce festiwalem o takim charakterze. Jego program realizowany jest w postaci całorocznych rezydencji artystycznych z finałem w grudniu. Każdorazowo powstaje również fabularyzowany dokument filmowy dotyczący postaci danego twórcy. Do udziału w programie rezydencyjnym zapraszane są wybitne osobowości tańca współczesnego z całej Europy.

IX edycja platformy rezydencji bada w tym roku związki pomiędzy ciałem performera/tancerza a wszystkim tym, co klasyfikować możemy jako „narodowe” w szerokim ujęciu próby określenia statusu artysty. Organizatorzy nie sięgają do klasyki, ale poddają analizie sam fakt tworzenia kontekstów. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, za okazaniem wejściówki, które będą do pobrania w kasie Centrum Kultury od 1 grudnia.
www.rundance.pl
  * XXVII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe” / 8-10 grudnia / ACK UMCS „Chatka Żaka”

Najstarszy tego rodzaju festiwal w Polsce. Od ponad 25 lat promuje nowatorskie podejście do kultury tradycyjnej, w szczególności muzyki, oraz przedstawia nowe zjawiska w folku, nie zapominając jednocześnie o źródłach, stąd scena prezentująca muzyków ludowych. Ważnym elementem jest konkurs „Scena Otwarta”, podczas którego zespoły amatorskie mogą stanąć na profesjonalnej scenie i przed profesjonalnym jury. Na uczestników festiwalu czekają też koncerty najciekawszych zespołów reprezentujących scenę ethno z Polski i Europy. Dodatkowo w klubie festiwalowym można liczyć na spotkania autorskie, warsztaty, pokazy filmów, prezentacje projektów, wystawy oraz „Potańcówkę pod schodami” prezentującą tradycyjnych muzyków, głównie z regionu.
Organizator: Orkiestra św. Mikołaja, ACK UMCS „Chatka Żaka”


  * II Międzynarodowy Festiwal Sztuki Wokalnej im. Antoniny Mikłaszewicz-Campi / 8/15/22/28 grudnia oraz 6/12 stycznia / Filharmonia im. H. Wieniawskiego

Bogactwo i różnorodność gatunków, muzyka symfoniczna oraz kameralna, ciekawy aparat wykonawczy, muzyka włoska, etniczna, Lublin w obliczu wielu kultur i form. Tak w telegraficznym skrócie przedstawiać się będzie druga już edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Wokalnej im. Antoniny Mikłaszewicz – Campi w Filharmonii Lubelskiej. Ważną ideą Festiwalu jest pielęgnowanie wspomnień o muzykach i śpiewakach, którzy gościli w filharmonicznej sali rozbudzając wrażliwość lublinian na muzykę. Równie istotnym jest fakt, że w roku obchodów 700-lecia lokacji Lublina można przypomnieć sylwetkę urodzonej w Lublinie słynnej śpiewaczki brylującej w czasach króla Stanisława A. Poniatowskiego na prestiżowych scenach operowych Europy.
Rezerwacja biletów i program dostępne na www.filharmonialubelska.eu

  *  Konferencja „Lublin. Historia dzielnic. W 700-tną rocznicę lokacji Miasta” / 9 grudnia / Biblio Lublin

Konferencja jest jednym z ostatnich działań trzyletniego projektu „Lublin. Historia dzielnic.
W 700-tną rocznicę lokacji miasta”. Celem projektu jest przybliżenie mieszkańcom Lublina, turystom, badaczom historii miasta w związku z 700-tną rocznicą jego lokacji. W ramach projektu zorganizowana została akcja „Przynieś starą fotografię!” skierowana do Mieszkańców Lublina i wydanych zostało 9 publikacji - zeszytów o historii dzielnic Lublina. W trakcie spotkania odbędzie się także promocja jubileuszowej książki o Lublinie. Udział w konferencji jest bezpłatny. Każdy uczestnik konferencji otrzyma egzemplarz jubileuszowej książki o Lublinie.

Organizatorzy: Fundacja Aktywności Obywatelskiej, Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie oraz Lubelskie Towarzystwo Genealogiczne.

Deo et Patriae – koncert w 99. rocznicę powstania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II / 10 grudnia / Kościół Akademicki KUL

Koncert zaplanowany jest z okazji 99. rocznicy utworzenia KUL. Dodatkową okazją jest inauguracja obchodów 100-lecia pierwszej lubelskiej Uczelni oraz Jubileusz 700-lecia Miasta Lublin. W programie koncertu znajdą się utwory: A. Brucknera, J. Ruttera, J. S. Bacha.
Wykonawcy: Chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Chór Instytutu Muzykologii KUL, Zespół instrumentów dętych, Iwona Sawulska – sopran, Ewa Wołoszkiewicz – mezzosopran, Małgorzata Papiewska – alt, Andrzej Gładysz – tenor, Elżbieta Charlińska – organy. Grzegorz Pecka – dyrygent.

Organizator: Stowarzyszenie na rzecz Chóru KUL

   * Spotkanie „Wieczne Czytanie – awangardziści lubelscy” - czyta Jan Peszek / 15 grudnia / Muzeum Literackie im. Józefa Czechowicza

Cykl spotkań „Wieczne Czytanie” to propozycja dla tych, którzy literaturę czytają, ale i dla tych, którzy są do niej nieprzekonani. Dla jej koneserów i wrogów. Jej miłośników i tych, którzy pozostają na nią obojętni. Te spotkania są dedykowane i przygotowane dla autorów, którzy już odeszli. Z całą pewnością najbardziej znanym awangardzistą był Józef Czechowicz, jednak warto również przypomnieć kilku innych autorów, stanowiących istotny element tego fenomenu. Byli wśród nich pozostali członkowie grupy poetyckiej „Reflektor”, czyli Konrad Bielski, Wacław Gralewski, Stanisław Grędziński oraz teoretyk Czesław Bobrowski. To dzięki ich inicjatywie Lublin stał się jednym z ważniejszych ośrodków literackiej awangardy czy – jak wówczas częściej mówiono – Nowej Sztuki. Teksty przeczyta Jan Peszek – wybitny polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, związany z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie oraz z wieloma scenami teatralnymi w Polsce. Obowiązuje rezerwacja bezpłatnych wejściówek, nr telefonu: 81 532 30 91 (Muzeum Czechowicza) lub 81 466 59 10 (DDK "Węglin")

Organizator: DDK „Węglin”, Muzeum Literackie im. Józefa Czechowicza w Lublinie

    * Spotkanie „Wieczne czytanie – Anna ze Stanisławskich Zbąska” - czyta Anna Seniuk / 16 grudnia / Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”

Gościem czternastego „Wiecznego Czytania” będzie Anna Seniuk. W jej interpretacji usłyszymy wybrane fragmenty poematu „Transakcya albo opisanie życia jednej sieroty” Anny ze Stanisławskich Zbąskiej. Na utwór składa się 77 – nazwanych tak – trenów o budowie stroficznej. Jest to poetycka autobiografia. Własne życie przedstawia autorka jako pasmo nieszczęść, określając się w podtytule jako „sierota”, prześladowana przez los i mężczyzn. Utwór o języku klarownym, lecz kolokwialnym, w tonacji obfitej gawędy, rymowany niestarannie, jest przykładem „pisarstwa tożsamości”. „Transakcya…” jest wyznaniem własnych udręk oraz epickim obrazem obyczajów.
Oprawa wizualna – Ludomir Franczak.
Bilety do nabycia w godzinach otwarcia kasy DDK „Węglin” lub w dniu spotkania na godzinę przed wydarzeniem. Rezerwacje biletów – 81 466 59 14

Organizator: DDK „ Węglin”


  *  Spektakl „Hindełe, siostra sztukmistrza” / 16/17/22 grudnia / Teatr im. Juliusza Osterwy

W drodze na aranżowany ślub 21-letnia Hindełe Singer wyrywa strony brulionów zapisanych swoimi opowiadaniami, drze je na maleńkie kawałeczki i wyrzuca z okna jadącego pociągu. Pomieszane fragmenty zdań w jidysz unoszą się na wietrze i opadają na ziemię gdzieś między Lublinem, Warszawą a Berlinem. Siostra noblisty, Izaaka Baszewisa Singera i nie mniej znanego Izraela Joszui Singera, pierwsza pisarka w rodzinie. Pojawia się nagle, gdzieś w środku między opowieściami jej braci, niewiele o niej wiadomo. Bibliofil, amerykański krytyk, badaczka, syn, a za nimi my, każdy na swój sposób podąża jej śladami i próbuje poskładać ją z tych porozrzucanych kawałków: niekochanej córki, zapomnianej artystki, opętanej przez dybuka Racheli i wybierającej męski strój Jentł z prozy Izaaka Singera. Wciąż nasuwa się pytanie: po co nam ona? Dlaczego właściwie chcemy ją odnaleźć? Czy obraz będzie pełniejszy, gdy dołożymy do niego te brakujące puzzle? I nagle w ślad za jej historią, pojawiają się inne, wcześniej nieusłyszane historie kobiet, które dziś domagają się głosu.

Organizator: Teatr im. J. Osterwy

   * Sylwester Miejski / 31 grudnia, godz. 21.00 / plac Teatralny przed Centrum Spotkania Kultur

Tegoroczny Sylwester stanie się w tym roku podwójną okazją do wspólnego świętowania dla wszystkich mieszkańców Lublina. Tradycyjne powitanie Nowego Roku połączone zostanie z uroczystym zakończeniem obchodów 700-lecia lokacji naszego miasta. W sylwestrową noc zaprosimy lublinian na plac Teatralny, na doskonałe widowisko łączące muzykę i wizualizacje wyświetlane na fasadzie budynku Centrum Spotkania Kultur. Poprzez muzyczne wspomnienia hitów Budki Suflera przeniesiemy się w najlepsze czasy polskiej muzyki estradowej. Romuald Lipko po zakończeniu działalności Budki Suflera powołał nowy zespół pod nazwą ROMUALD LIPKO BAND, który koncertuje prezentując kompilacje najbardziej znanych kompozycji Budki Suflera, które stały się niekwestionowanymi standardami polskiej muzyki rozrywkowej. Projekt jest podsumowaniem pracy artystycznej jako kompozytora przebojów wykonywanych przez uznanych polskich artystów. Romualdowi Lipko na scenie towarzyszyć będą Izabela Trojanowska, Felicjan Andrzejczak, Grzegorz Wilk oraz młodzi zdolni wokaliści z którymi Lipko coraz częściej współpracuje, tworząc i zapowiadając nowe projekty muzyczne.

Do współczesności powrócimy dzięki dwóm scenicznym żywiołom: zespołowi Better, wykonującemu standardy muzyki rozrywkowej oraz wokaliście Yankee, współtwórcy Chonabibe, który autorskie piosenki wykonał premierowo w 2017 roku, otwierając największy festiwal tego typu w Europie – 23. edycję Przystanku Woodstock. Wydarzeniu będzie towarzyszyć wspólne śpiewanie karaoke najbardziej znanych przebojów Budki Suflera.


Organizator: Centrum Kultury w Lublinie