Informacje o wydarzeniach w Warsztatach Kultury w Lublinie


Warsztaty Kultury w Lublinie
ul. Grodzka 5a, 20-112 Lublin
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ; www.warsztatykultury.pl

Grudniowe Miasto movie o Finlandii

Warsztaty Kultury
ul. Grodzka 5a

wstęp wolny


Jesień przechodzi w zimę, dni stają się coraz krótsze, wieczory długie, sprzyjające zanurzeniu się w kinie bardziej melancholijnym, nastrojowym czy kameralnym. Idealna na tę porę wydaje się być kinematografia skandynawska, z całym bogactwem stylów i nastrojów. Przed nami więc interesująca filmowa podróż na północ.


* Olli Maki. Najszczęśliwszy dzień jego życia - 
6 grudnia 2017, godz. 19.00-20:30

Tegoroczny fiński kandydat do Oscara to oparta na faktach historia boksera-amatora, tytułowego Ollego i jego pojedynku z mistrzem świata Daveyem Moorem. Wydarzenia miały miejsce na początku lat 60 dwudziestego wieku, a Olli Maki z prostego, nikomu nie znanego chłopaka z prowincji stał się bohaterem całej Finlandii. Moore to niepokonany zawodowiec, gigant boksu, który do starcia z Ollim wygrał aż 64 pojedynki. Nasz bohater jest zaś klasycznym filmowym przykładem typu „od zera do bohatera”, dodatkowo rozdartym pomiędzy wizją sportowej kariery pod okiem wymagającego trenera, a miłością i stabilnym związkiem z ukochaną. Boks w tym przypadku daje szansę na sławę, popularność i tzw. awans społeczny – pytanie tylko czy nasz bohater tego potrzebuje? Czy nie są to raczej pragnienia i ambicje jego otoczenia (trenerów, mediów, społeczeństwa). Być może sam Olli, jak czasem każdy z nas, chciałby po prostu pozostać sobą.


* "Po tamtej stronie"  
- 20 grudnia 2017, godz. 19.00-20:30


Aki Kaurismaki, artysta obdarzony niezwykłą wrażliwością i oryginalnym stylem, gościł już parokrotnie w cyklu Miasto movie. Na koniec roku proponujemy jego najnowsze dzieło, wyjątkowo aktualny komediodramat „Po tamtej stronie”. Oto we współczesnych Helsinkach krzyżują się losy startującego z własnym restauracyjnym biznesem Wikstroma oraz Khaleda – syryjskiego uchodźcy z Aleppo, szukającego azylu i lepszego, bezpiecznego życia w Europie. Zderzenie dwóch światów i kultur prowadzi do niecodziennych sytuacji i konieczności zredefiniowania systemów wartości naszych bohaterów. Kluczowy w interpretacji wydaje się zwłaszcza pełny tytuł filmu czyli „The other side of hope”, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza drugą stronę nadziei. To właśnie nadzieja jest jednym z głównych motorów napędowych dla działań bohaterów filmu Kaurismakiego. Nierzadko wystawiana na ciężkie próby, ale dająca też siłę, motywację, a czasem nawet chwile szczęścia.W 2017 roku Lublin świętuje Wielki Jubileusz 700-lecia lokacji miasta na prawie magdeburskim. Przeżywając wspólnie ten niezwykły rok, chcemy inspirować się naszym dziedzictwem, umacniać poczucie dumy z Lublina, a także rozwijać miasto dla przyszłych pokoleń. Warsztaty Kultury w Lublinie współtworzą program obchodów tego wielkiego lubelskiego święta.

 

Organizatorzy zastrzegają… sobie prawo do odwołania lub zmiany poszczeólnych punktów programu.