Informacje różne z Lublina i regionu

   

W nocy z 2 na 3 czerwca 2018 r. odbędzie się dwunasta już lubelska Noc Kultury. Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają wszystkich zainteresowanych – niezrzeszonych mieszkańców Lublina (każdego z osobna, również tych niepełnoletnich), przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe oraz instytucje do włączenia się w jej program. Tym razem będziemy wspólnie tworzyć MiastoMomenTy.Wielokrotnie czujemy lub wiemy, że wydarzyło się coś ważnego, magicznego, choć nie potrafimy z całkowitą dokładnością wskazać, kiedy to się stało. Nie możemy podać precyzyjnej godziny, minuty, sekundy. Odczuwa to każdy z nas. To piękno, dobro, szczęście lub zachwyt. Chciałabym, żeby Noc Kultury 2018 była sumą właśnie takich przeżyć, zachwytów i zadziwień. Jest to coś, co sprawia, że w Nocy od lat uczestniczy tak wiele osób. Czujemy podskórnie, że to się dzieje, ale jeśli zdefiniujemy to uczucie, będzie nam łatwiej się na nim skupić. Roboczo więc nazwałam je MiastoMomenTy – wyjaśnia Joanna Wawiórka-Kamieniecka, dyrektor festiwalu Noc Kultury.

Moment to pewien krótki odcinek czasu, wyodrębniony ze względu na ważne wydarzenia. Słowo, którego znaczenie jest uniwersalne i brzmi tak samo w wielu językach. Nie jesteśmy w stanie zdefiniować jednoznacznie momentu, lecz każdy z nas wie, kiedy doświadcza tej wyjątkowej chwili. Miasto to nasze miejsce, miejsce dla ludzi. To właśnie ludzie sprawiają, że Lublin żyje i nieustannie się zmienia. Noc Kultury podczas swojej dwunastej edycji skupiać będzie się na właśnie tych trzech elementach: mieście, pięknych momentach i ludziach, którzy je tworzą i odczuwają. Możesz być jednym z nich i stworzyć miastomoment dla innych.

Otwarty nabór rusza już dziś. Warsztaty Kultury w Lublinie czekają na zgłoszenia do 19 stycznia 2018 włącznie. Pomysły można przesyłać za pośrednictwem formularza on-line dostępnego na stronie nockultury.pl.


W kontekście hasła przewodniego istotne będzie przede wszystkim Miasto, Momenty i Ludzie. Warto pomyśleć więc o wykorzystaniu przestrzeni publicznej. Działania odbywające się poza siedzibą, w otwartej przestrzeni miasta i wchodzące z nią w dialog, cieszą się wśród uczestników największą popularnością. Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają do przygotowania projektów kreatywnych, niecodziennych i do planowania wydarzeń niestandardowych, które sprawią, że lubelski festiwal będzie niepowtarzalny, mieszkańcy odczują dumę z miejsca, w którym mieszkają, a goście i turyści pozostaną pod ogromnym wrażeniem Lublina jeszcze długo po wyjeździe. Uwagę Zespołu Nocy Kultury zdecydowanie zwrócą więc wydarzenia premierowe, dedykowane Nocy Kultury, uwzględniające jej charakter i stworzone z myślą o prezentacji podczas tego festiwalu. Warto zastanowić się także jak zaangażować odbiorców, wejść z nimi w interakcję i włączyć ich w swoje działania.

Zgłoszone projekty zostaną zweryfikowane pod kątem możliwości ich realizacji. Do końca lutego każdy z zainteresowanych zostanie poinformowany drogą mailową lub telefoniczną o decyzji organizatora.