Informacje różne z Lublina i regionu

  Wernisaż wystawy „No More Crew”

12 października 2017, o godz. 19:00

Brain Damage Gallery
(wejście od ul. M.C. Skłodowskiej 7)


Wstęp na wydarzenie jest wolny


 powiększ


Wystawa prezentuje twórczość jednych z najpopularniejszych twórców street artu w Czechach, szturmem zdobywających światowy rynek sztuki: Jana Kalaba, Pasty Oner i Michała Skapy.


Jan Kaláb (CAKES, ur. 1978)
Wiodąca postać na scenie nowoczesnej sztuki w Europie i jeden z najpopularniejszych czeskich artystów na świecie. Był pionierem przestrzennego graffiti, a jego liternicze formy-rzeźby bardzo szybko stały się istotnym punktem odniesienia dla innych artystów i świata sztuki ulicznej. Barwne kwadraty i kręgi są jego obsesyjnym słownikiem dla nieskończonych wariacji na temat głębokości, czasu i ruchu. Ich użycie wnosi do jego prac wizualne rozchybotanie i organiczną niedoskonałość. Od 2006 roku uczestniczył w ponad 160 wystawach indywidualnych i grupowych w Nowym Jorku, Paryżu, Berlinie, Londynie, Buenos Aires, Sofii, Bogocie, Bukareszcie, Bolonii, Mediolanie oraz oczywiście w Pradze. Pomimo upływu czasu jego motto pozostaje bez zmian: “Always getting higher, always inventing new forms – a tribute to the soul of graffiti.”

PASTA ONER
Artysta pop-art, o korzeniach głęboko w świecie street artu, posługujący się również językiem graffiti. Na wielkich fasadach i sitodrukach wyróżnia się łatwo rozpoznawalnym stylem, z którego oprócz inspiracji Warholem, Oldenburgiem, Koonsem czy Takashi Murakamim, emanuje fascynacja światem reklamy. I chociaż nigdy nie porzucił środka wyrazu, jakim jest graffiti, to street art w jego konceptach przemawia do widza znacznie intensywniej, poprzez zrozumiały przekaz, technikę, kompozycję i dbałość o detal.

Michal Škapa (TRON, ur. 1978 )
Jeden z pionierów i czołowych malarzy graffiti w Czechach, działa od połowy lat 90. Regularnie wystawia się w galeriach sztuki. W jego działaniach widoczna jest fascynacja korzeniami graffiti i literą jako abstrakcyjnym symbolem, będącym nośnikiem ładunku emocjonalnego. Dynamiczne kompozycje wykonywane różnymi technikami , prowokują odbiorcę do myślenia i odcyfrowywania komunikatu zaszyfrowanego w tworzonych odręcznie kształtach. Prace artysty odnoszące się do hermetyczności graffiti i niemożności jego zrozumienia przez większość odbiorców zebrane są w wydanym niedawno albumie “Analfabet”.