Informacje o wydarzeniach w Warsztatach Kultury w Lublinie


Warsztaty Kultury w Lublinie
ul. Grodzka 5a, 20-112 Lublin
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ; www.warsztatykultury.pl

Zostań turystą we własnym mieście | SpacerowiczZ październikiem kończy się projekt Spacerowicz. Jeśli jeszcze nie wybraliście się na wspólne zwiedzanie Lublina razem z Warsztatami Kultury, to jest ostatnia chwila, aby to zrobić.

Projekt Spacerowicz zaskoczy zarówno tych, którzy mieszkają tu od urodzenia, jak i tych który dopiero poznają to miasto. Spójrz na Lublin oczami innych mieszkańców. Usłysz wyjątkowe historie, których nie znajdziesz w przewodniku. Poznaj miejsca, których nie zobaczysz na turystycznej mapie. Zostań Spacerowiczem.

* Spacer pieszy: „Śladami lubelskich cyklistów”, oprowadza: Zofia Jakóbczak
Start: róg ulic Ogrodowej i I Armii Wojska Polskiego przy słupie ogłoszeniowym
Kiedy:
12 i 21 października, godz. 16:00 - 18:00
Pierwsi cykliści pojawili się w na ziemiach polskich w latach 60-tych XIX w., do Lublina przykołowali pod koniec lat 80-tych, wzbudzając swymi stalowymi rumakami sensację wśród mieszkańców miasta, a już kilka lat później (1893 r.) grupa pasjonatów jazdy na bicyklu zawiązała Lubelskie Towarzystwo Cyklistów, którego celem było propagowanie i nauka jazdy na rowerze. O tym jak wyglądał świat pierwszych cyklistów, pierwsze rowery i jazda nimi po ulicach Lublina z przełomu XIX/XX i początkach XX wieku, o wycieczkach i wyścigach kolarskich, o strojach, sklepach, warsztatach, a także o jedynej w Lublinie fabryce rowerów opowie podczas spaceru po miejscach ważnych dla historii rowerów w Lublinie Zofia Jakóbczak.* Spacer pieszy: „T2 - Tatary”, oprowadza: Katarzyna Zabratańska
Start: Dworzec PKP Lublin Północny przy podziemnym przejściu
Kiedy:
7 i 8 października, godz. 11:30 - 13:30
Hokus pokus czary mary zapraszamy na Tatary!

Spacer po os. Tatary będzie rodzajem podróży sentymentalnej i mocno subiektywnej. Punktem wyjścia będzie T – T jak Tatary – miejsce dzieciństwa, dorastania, pierwszych lat dorosłości, wspomnień i licznych przeżyć Katarzyny Zabratańskiej. Drugie znaczenie to T jak Teresa – mama oprowadzającej, dzięki której/przez którą zamieszkali na tym konkretnym osiedlu. Wraz z nią Katarzyna Zabratańska chce przeprowadzić po osiedlu, opowiedzieć o miejscach, doświadczeniach, osobach, rzeczach/zjawiskach nieuchwytnych. Spacer ma dwojaki charakter, mianowicie poza tradycyjnym oglądaniem i opowiadaniem, będzie zawierać również materiały wideo – nagrania rozmów, sytuacji, wspomnień. Dostępne do obejrzenia na tablecie, jak również w Internecie – krótkie migawki z tego kim się kiedyś było, jak się kiedyś żyło na Tatarach i ile z tego zostało, jeśli w ogóle.


* Spacer pieszy: „Tego już tam nie ma”, oprowadza: Magdalena Łuczyn
Start: Plac Litewski przy dawnym „baobabie”
Kiedy:
6 i 13 października, godz. 17:00 - 20:00
To spacer dla tych, którzy dostrzegają urok w rzeczach niedoskonałych i lubią się zgubić po to żeby się odnaleźć. To jest spacer nieco melancholijny, refleksyjny. Taki, który łączy zadumę z chęcią eksploracji. To, co pasjonuje Magdalenę Łuczyn w Lublinie to mnogość zapomnianych, opuszczonych miejsc. Takich budynków na tyłach ruchliwych ulic, które są pełne życia i codziennego, miejskiego zgiełku. Budynków i miejsc do których się już nie chodzi, które nikogo już nie obchodzą. Te miejsca są dla niej pretekstem do snucia opowieści o mieście, jego specyfice, mieszkańcach i procesach społecznych. Idąc na spacer z Magdaleną Łuczyn odkryje się przydatne skróty oraz spojrzy na Lublin z niecodziennej perspektywy.


* Spacer pieszy: „Matura ‘68”, oprowadza: Marta Kurowska
Start: Akademickie Centrum Kultury „Chatka Żaka”, ul. Radziszewskiego 16
Kiedy:
7 października, godz. 10:00 - 12:00
16 października, godz. 16:00 - 18:00

Ten spacer to wspomnienie młodości, opowieść o społecznym dorastaniu i miejscach, które są z tym związane. O miejscach, które za życia jednego pokolenia pełniły bardzo różne role. Przejdziemy Krakowskim Przedmieściem, które było ówczesnym deptakiem i miejscem spotkań, na Plac Wolności, do „Unii”. Zakończymy za Bramą Krakowską obok baru mlecznego. Po drodze będziemy wspominać róże sztamowe na miasteczku akademickim, warszawskich komandosów na KUL, lodowisko i basen przy Grottgera, pierwsze „Delikatesy”, pączki u Madeja, lody w „Lubliniance”, księgarnie, WUML i OKP, słodycze od Wedla, obrazy w „Plastyku” i w „Desie”, ślady po „baobabie” na Placu Litewskim, legendarne kluby „Nora” i „Empik”. To będzie dobra okazja do refleksji o polskich losach widzianych z perspektywy czasu.


* Spacer pieszy: „HERstory - Kalina”, oprowadza: Justyna Syroka
Start: Stary Cmentarz Żydowski, ul. Kalinowszczyzna
Kiedy:
7 października, godz. 10:00 - 12:00
Trasa spaceru wyznaczana jest przez ślady kobiet – silnych i wybitnych, które dokonywały rzeczy niezwykłych w obliczu trudnego czasu dwudziestolecia międzywojennego. Narrację tworzą historie wojenne – tragiczne i bohaterskie, ale również miłosne. To szlak przywracający wspomnienie o kobietach przedsiębiorczych, o których pamięć obecnie zanika. Wszystkie dają świadectwo relacji wielokulturowej historii Lublina.


* Spacer pieszy: „Ścieżki Retro-Spółdzielców ze Słonecznego Wzgórza”, oprowadza: Paulina Paga
Start: róg ulic Rymwida i Grażyny przy dawnym kiosku Ruchu
Kiedy:
7 i 8 października godz. 12:00 - 14:00
Chcecie zobaczyć LSM oczami pierwszych mieszkańców? Zainspirować się entuzjazmem retro-hipsterów z lat 60., którzy wśród błota i rozrzuconych rur żelbetonowych organizowali kluby kultury i miejsca towarzyskich spotkań? Usłyszeć anegdoty mieszkańców o bohaterach lokalnych, sceneriach dla młodzieżowych wybryków, kinie w baraku czy wybuchającym kiosku? Odwiedzić miejsca, w których powstawały zręby kultury społeczności mieszczańskiej Nowego Lublina? Zapraszamy na spacer!


Zapisy: pod nr tel: 81 533 08 18. Udział w spacerach jest bezpłatny. Osoby nieletnie uczestniczą w spacerach tylko z opiekunami.

Możliwe są zapisy grupowe do 15 osób. Na prośbę zorganizowanej grupy jesteśmy w stanie dopasować inny termin i godzinę oprowadzania.

Istnieje możliwość oprowadzania trasami każdego spaceru w j. angielskim. Oprowadzenia trasą spaceru „T2 – Tatary” jest także możliwe w językach: rosyjskim i ukraińskim. Rezerwacje grupowe i w j. angielskim prosimy o kontakt: nr +48 889 344 148 lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Spacerowicz
w swojej idei zachęca do odkrywania miasta w sposób nietypowy, do poszukiwania alternatywnych historii, ciekawych i niepowtarzalnych opowieści oraz osobliwych narracji. Mieszkańcy Lublina w roli przewodników podzielą się ze spacerowiczami swoją historią, wiedzą i pasją oraz pokarzą miejsca znane i nieznane, czasem zapomniane i niedoceniane, te które za chwilę mogą przestać istnieć lub niezauważalne. Zapraszamy do podróży w czasie i przestrzeni i odkrywania Lublina w sposób niezwykły.


Spacerowicz jest realizowany w ramach programu Laboratorium Sztuki Społecznej.
Więcej informacji na stronie www.warsztatykultury.pl

Projekt realizowany ze środków Miasta Lublin jako element programu obchodów Wielkiego Jubileuszu 700 lecia nadania Lublinowi praw miejskich.

Bezpieczny przejazd w ramach spaceru rowerowego “Kawałek po kawałku” zapewnia Porozumienie Rowerowe LublinOrganizatorzy zastrzegają… sobie prawo do odwołania lub zmiany poszczeólnych punktów programu.