Informacje różne z Lublina i regionu

   

 

 

Dzielnicowy Dom Kultury
„Czuby Południowe”
ul. Wyżynna 16

 

Październik w DDK Czuby Południowe:

 * 2 października 2017, godz. 17.00 – „Świadomość. Jakim rodzicem chcę być, co wybieram dla mojego dziecka?” spotkanie z cyklu „mamalucha po godzinach”

wstęp wolny!

Zapraszamy na spotkanie, na którym przyjrzymy się bliżej nam – rodzicom. Temu, co zmieniło się w naszym życiu, gdy staliśmy się rodzicami oraz temu, przed jakimi decyzjami i refleksjami stanęliśmy w kontekście naszych dzieci. Zastanowimy się nad tym, czy to, co dla nas jest najważniejsze, jest równie ważne dla naszych dzieci. A także czy to, co wybieramy, na pewno zaprowadzi nas tam, dokąd chcemy dotrzeć.

Marta Modrzejewska – ukończyła Pedagogikę Opiekuńczą oraz Pedagogikę – specjalność: animator i menedżer kultury (UMCS). Po ukończeniu studiów magisterskich przez cztery lata, w ramach studiów doktoranckich, prowadziła zajęcia ze studentami. Swoją wiedzę poszerza uczestnicząc w warsztatach (m.in. z Anitą Romanowską-Janeczek, Agnieszką Stein, Małgorzatą Musiał) oraz czytając literaturę z zakresu psychologii dziecięcej, rodzicielstwa opartego na więzi, empatii, szacunku do granic i potrzeb wszystkich członków rodziny. Za najbardziej cenne uważa jednak doświadczenie własnego macierzyństwa (jest mamą Sary – 4,5 roku i Gabriela – 2 lata), które pozwala weryfikować teorię i mobilizuje do ciągłej nauki oraz pracy nad samą sobą i relacjami z najbliższymi. Docenia możliwość dzielenia się doświadczeniami z innymi rodzicami, dlatego chętnie uczestniczy w spotkaniach z nimi i prowadzi warsztaty na tematy około rodzicielskie. W najbliższym czasie będzie uczestniczyć w szkoleniu „Rodzicielstwo bliskości dla profesjonalistów”.

Prowadząca: Marta Modrzejewska

kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. l  * 13  października, godz. 18.00 – „Z kim do łóżka?” spotkanie z Marcinem Wrońskim

wstęp wolny!

Zapraszamy na spotkanie podczas którego Marcin Wroński podzieli się z nami swoimi literackimi fascynacjami. Poleci swoje ulubione tytuły, a w rozmowie z zdradzi nam, czego szuka w literaturze, co go inspiruje, a które pozycje omija szerokim łukiem.


Podczas spotkania będą rozlosowane wśród uczestników egzemplarze wybranych tytułów naszego gościa.

Marcin Wroński –
czołowy polski pisarz powieści kryminalnych, obchodzący w 2017 roku 25-lecie pracy artystycznej. Debiutował w 1992 roku zbiorem opowiadań „Udo Pani Nocy”, lecz popularność zdobył cyklem kryminałów retro o lubelskim komisarzu Zygmuncie Maciejewskim, rozpoczętym w 2007 roku „Morderstwem pod cenzurą”. Powieści Wrońskiego spotkały się z uznaniem czytelników i krytyków i były nominowane do najważniejszych nagród literackich. 

W 2014 roku za „Pogrom w przyszły wtorek” – powieść, na inscenizację której serdecznie zapraszamy – autor otrzymał wszystkie krajowe laury w dziedzinie kryminału Nagrodę Wielkiego Kalibru i Nagrodę Wielkiego Kalibru Czytelników oraz Nagrodę Kryminalnej Piły.
W 2017 roku ukazała się dziewiąta i ostatnia powieść o śledztwach komisarza Zygi Maciejewskiego , „Czas Herkulesów”.

O Cyklu
W piątkowe popołudnie raz w miesiącu spotkamy się po to, by dowiedzieć się, po jaką książkę sięgnąć przed snem. Co nowego pojawiło się na rynku wydawniczym albo do której pozycji warto wrócić po czasie. Zaproszeni przez nas goście: pisarze, aktorzy, dziennikarze, artyści podzielą się z nami swoimi literackimi fascynacjami. Usłyszymy także fragmenty wybranych przez gości tekstów w wykonaniu znanych lubelskich głosów. Będzie również czas na podzielenie się swoimi ulubionymi książkami. Zapraszamy na spotkania z literaturą przy kawie i herbacie. Po powrocie do domu nie będziecie mieć wątpliwości, z kim warto pójść do łóżka. Pomysłodawczynią i kuratorką cyklu jest Dorota Lesiak  * 14  października 2017, godz. 09.30 – „Przygotowanie i przemawianie”, warsztaty w ramach cyklu „Słucha, mówi, szanuje – wystąpienia publiczne”

Słucha, mówi, szanuje – wystąpienia publiczne
cykl warsztatów dla dorosłych
Prowadzenie – Agata Semplińska
Soboty, godz. 9.30-13.30.
Terminy spotkań: 30.09., 14.10., 21.10., 4.11., 18.11.2017
Zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Koszt udziału: 10 zł/spotkanie lub 50 zł/cały cykl (Uwaga! Płatność z góry za cały cykl bez możliwości zwrotu w przypadku nieobecności lub rezygnacji)

Jak to możliwe, że niektórzy wychodzą przed audytorium i po prostu mówią, podczas gdy innych paraliżuje trema? Czy bycia dobrym mówcą można się nauczyć? Przed Tobą stoi możliwość uczestniczenia w warsztatach dających odpowiedzi na te pytania. Dowiesz się jaką rolę pełni solidne przygotowanie, autoprezentacja i kreatywność w przemówieniach publicznych. Poznasz tajniki dynamiki grupowej, skutecznej komunikacji ze słuchaczami i skupiania na sobie ich uwagi. Nauczysz się, jak pracować nad tremą i jakie cechy w sobie pielęgnować, by być charyzmatycznym mówcą. Będziesz miał szansę wrzucić na warsztat zdobytą wiedzę. Zapraszamy do uczestniczenia w cyklu, bo jest to rzadka okazja, by przećwiczyć swoje umiejętności w miłej, wspierającej atmosferze.

Tematyka spotkań:
Autoprezentacja i komunikacja – 30.09.
Jakie elementy składają się na autoprezentację? Jaką rolę pełni autoprezentacja podczas wystąpień publicznych? Jak eliminować bariery i nieporozumienia podczas komunikacji ze słuchaczami? Przyjdź na spotkanie, a dowiesz się jeszcze więcej. Jak Cię widzą, tak Cię… słyszą, czyli rzecz o autoprezentacji i komunikacji.


Przygotowanie i przemawianie – 14.10.
Czeka Cię przygotowanie przemówienia, zebrania, szkolenia i nie wiesz jak się za to zabrać? Przyjdź na spotkanie, a Twoje wątpliwości znikną. Dowiesz się jak przygotować wystąpienie publiczne, a także jakie cechy w sobie pielęgnować, by być dobrym mówcą. Gwarantujemy możliwość szlifowania swoich umiejętności w miłej atmosferze.

Sztuka mówienia, a nie międlenia – 21.10.
Pamiętasz ten wykład w swoim życiu, na którym wykładowca dukał i dukał bez końca? Albo ten, na którym schował się za monitorem komputera i przez dwie godziny mówił do siebie, doprowadzając słuchaczy do stanu walki ze snem? Jeśli chcesz nauczyć się przemawiać inaczej – przyjdź, a dowiesz się jak mówić, by być zrozumiałym dla wszystkich słuchaczy, a także poćwiczysz emisję głosu.

Kreatywne wystąpienie, czyli twórcze przemówienie – 4.11.
Jak zacząć przemówienie, by obudzić zaciekawienie w zaspanym audytorium? Jak poprowadzić wystąpienie pełne humoru, w miłej atmosferze? Jak sprawić, by uczestnicy jak najwięcej zapamiętali ze spotkania? Przyjdź na warsztaty pełne ciekawych ćwiczeń, a poznasz odpowiedzi na powyższe pytania.

Była trema, pstryk i nie ma – 18.11.
Suchość w ustach, serce walące jak młot, mokre dłonie… trema. Znasz to uczucie? Dopada nas często, gdy mamy powiedzieć coś do szerszego audytorium. Dobra wiadomość jest taka, że tremę da się przepracować! Jeśli chcesz poznać metody radzenia sobie z tremą, a także innymi kłopotami, które mogą Cię spotkać podczas przemówienia, przyjdź na spotkanie. Dowiesz się też, jakie są metody pracy z grupą oraz jak uczyć się od charyzmatycznych mówców.

O prowadzącej:
Agata Semplińska –
trener rozwoju osobistego i radca prawny. Prowadzi szkolenia z zakresu komunikacji interpersonalnej, umiejętności trenerskich, wystąpień publicznych, motywacji, sprzedaży i wielu innych. Jej pasją są ludzie i rozmowy z nimi. Od wielu lat zgłębia tematykę psychologii i pedagogiki. Czerpie z minimalizmu to, co najbardziej efektywne. Prywatnie mama, czytelniczka, żeglarka i rowerzystka.

 


  * 14 października 2017, godz. 10.00 – „Budujemy karmniki” warsztaty w ramach projektu „Stolarnia Miejska”

Stolarnia Miejska – warsztaty dla ojców z dziećmi
Warsztaty dla dzieci od lat 5 z opiekunem
Prowadzący – Daniel Taszbajew
Terminy: 16.09., 30.09., 07.10.,14.10., godz. 10.00-13.00
Ilość miejsc ograniczona
Koszt udziału – 10 zł
Zapisy – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Uwaga! Pierwszeństwo udziału w kolejnych warsztatach mają osoby, które nie brały udziału w poprzednich.

Mężczyzno – to Twój czas w Dedeku! Specjalnie dla Ciebie otwieramy Stolarnię Miejską, żebyś i Ty miał u nas swoje miejsce. Z rozmów prowadzonych w ramach projektu „Grawitacja Kulturalna” wynikła potrzeba stworzenia oferty, która zaktywizuje mężczyzn, dlatego tym razem zapraszamy na Wyżynną 16 ojców wraz z dziećmi, zainteresowanych struganiem, wierceniem, szlifowaniem, wbijaniem gwoździ, robieniem wiórów, pracy z drewnem lub po prostu wspólnego spędzenia sobotniego przedpołudnia z dziećmi. Z użyciem desek, pniaczków, kłód, patyków, gałęzi, sklejek, skrzynek powstaną nietypowe projekty zabawek, pudełek, regałów, karmników dla ptaków. Do dyspozycji uczestników oddajemy szlifierkę, wyrzynarkę, piły ręczne, frezarkę, wiertarki, farby i wiele innych akcesoriów przydatnych w majsterkowaniu. Temat zajęć jest umowny i stanowi punkt wyjścia – stawiamy na kreatywność w realizacji własnych projektów.

DREWNIANE ZABAWKI – 16.09.
Może marzysz o drewnianym autku? Pociągu? Domku dla lalek? Półce na książki? A może chciałbyś/chciałabyś stworzyć swój własny miecz lub drewnianą grę?A może masz swój autorski pomysł na zabawkę? Zapraszamy na zajęcia stolarskie poświęcone zabawkom! Będziemy piłować, przecinać, wiercić, szlifować, malować, ozdabiać.

PUDEŁKA, PUDEŁECZKA – 30.09.
Zapewne masz w swoim pokoju garść rzeczy, które nigdzie się nie mieszczą. Zapraszamy na zajęcia, na których nauczysz się, jak stworzyć pudełko – małe, duże, prostokątne, otwierane lub w formie skrzynki. Zbite gwoździami lub sklejone. Przywiercimy zawiasy, pomalujemy farbą akrylową, tablicową lub magnetyczną.

NOWE ŻYCIE SKRZYNKI – 07.10.
Zastanawialiście się kiedyś, do czego może służyć skrzynka na owoce? W Stolarni Miejskiej przekształcicie ją w skrzynię na kółkach, regał, siedzisko. Będziemy szlifować, malować, zdobić i wypalać za pomocą pirografu.


BUDUJEMY KARMNIKI – 14.10.
Dni coraz chłodniejsze, a lubelskie ptaszki potrzebują dokarmiania. W ramach warsztatów dzieci z ojcami własnoręcznie wykonają drewniane karmniki. Zajęcia zostaną poprzedzone krótką opowieścią o tym, jak dokarmiać, ale nie przekarmiać ptaków zimą i z jakimi gatunkami możemy się spotkać w mieście.

PROWADZĄCY:
Daniel Taszbajew –
na co dzień pracuje jako game designer, choć zajmował się też grafiką, malowaniem i programowaniem. Ojciec trzech synów, których pasjonuje wspólne majsterkowanie, tworzenie projektów z kartonu i drewna, budowanie z klocków lego. Jego motto życiowe brzmi „to nie jest trudne”. Pomagać mu będzie żona, Karina – pedagog, fanka rękodzieła, edukacji alternatywnej, eksperymentów i nowych technologii.


  * 16 października 2017, godz. 17.00 – „Szablonowe coś z niczego” warsztaty w ramach cyklu „Rękodzielnica”

warsztaty z recyklingowych toreb, ozdobionych w technice szablonu

Jak dać drugie życie nieużywanej podkoszulce? Czy można zamienić T-shirt w użytkową torbę, której będzie Ci zazdrościć sąsiadka? Czy stworzenie swojego własnego wzoru na tkaninie jest trudne? To wszystko na warsztatach „coś z niczego”, trochę recyklingu, trochę szablonu, trochę uśmiechu i bardzo dużo radości.

Koordynacja i prowadzenie – Agata Komorowska
Koszt udziału – 10 zł
Zapisy – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ilość miejsc ograniczona
Czas trwania – 2 godz.

Spotkania dla osób dorosłych z cyklu RĘKODZIELNICA rozwijają pasję tworzenia, która drzemie w każdym z nas! Będziemy walczyć ze stwierdzeniem, że warsztaty artystyczne są tylko dla dzieci. Razem pokonamy strach i obawę przed tym, że coś nie uda. Odkryjemy przed Wami radość tworzenia. Każdy kolejny warsztat będzie skupiony wokół innego zagadnienia z naszego życia i związany będzie z inną techniką. Postaramy się oderwać Was od codziennych problemów, stresów i zawrotnego tempa życia. Zobaczycie jak wiele satysfakcji daje własnoręczne wykonanie przedmiotu. Wszystkie prace zabierzecie ze sobą do domu, by mogły one stać się wyjątkową ozdobą lub prezentem dla bliskiej osoby.


  *  17 października 2017, godz. 10.30 – „Maluszki – czujne paluszki”, warsztaty w ramach cyklu „mamalucha”

Jak sprawić, by nasz Maluch pokochał czytanie na całe życie? Dobrze zacząć! A że małe dziecko poznaje świat wszystkimi zmysłami, warto podsunąć mu na początek książeczkę sensoryczną – najlepiej stworzoną własnymi siłami! Takie wyjątkowe, bo niepowtarzalne, zindywidualizowane, jedyne w swoim rodzaju książeczki stworzymy podczas wspólnego warsztatu – do ściskania, otwierania, pociągania, wąchania... słowem – do aktywnego czytania. W trakcie spotkania podzielimy się również dotychczasowymi doświadczeniami i inspiracjami czytelniczymi dotyczącymi najmłodszych.

„Piórko? Ziarnko? Korek? Sznurek?” * – wszystkie pomysły i materiały dozwolone!
* „Ptasie radio” Julian Tuwim

Warsztat poprowadzi Joanna Stachyra-Galant – kulturoznawczymi, animatorka społeczno-kulturalna, redaktorka i korektorka tekstów. Ukończyła studia o specjalności animacja i promocja sztuki w Instytucie Kulturoznawstwa UMCS. Współpracowała z Ośrodkiem Brama Grodzka Teatr NN w Lublinie w projektach Akademii Obywatelskiej oraz Światła w Ciemności – Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata. Przez kilka lat związana ze Stowarzyszeniem Homo Faber oraz Fundacją Instytut Kultury Cyfrowej. Pracowała jako redaktorka portalu www.lublin.eu/kultura. Rokrocznie koordynuje Jarmarkowe Podwórko dedykowane rodzinom z dziećmi podczas Jarmarku Jagiellońskiego. Współtwórczyni rodzinnej Klubokawiarni Fika, odpowiedzialna za wizerunek, program wydarzeń oraz promocję literatury dziecięcej. Miłośniczka książek obrazkowych i dobrego designu. Mama dwóch synów w wieku 2 i 7 lat, z którymi nałogowo czyta książki wszelakie od kartonowo-maluchowych, przez klasykę po komiksy.

koszt uczestnictwa: 10 zł
zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  *  20 października 2017 , g.17:00 - Czy to wypada? Savoir-Vivre dla każdego

wstęp wolny!
„Kiedyś ludzie byli lepiej wychowani...” – jak często zdarzyło Ci się usłyszeć to zdanie? A jak często sam takie zdanie wypowiedziałeś albo o tym pomyślałeś? Na pierwszym spotkaniu z cyklu „Czy to wypada? Savoir – Vivre dla każdego”, będziemy rozprawiać o codzienności, a konkretnie o tym, co nam w zachowaniu innych przeszkadza. Poruszać będziemy takie tematy, jak: korzystanie z telefonu komórkowego w miejscach publicznych, sąsiedztwo, codzienne relacje z ludźmi – uprzejmość i jej brak, zachowania akceptowalne i nieakceptowalne w miejscach publicznych, zmiany postępujące w zakresie dobrych manier zachodzące na przestrzeni lat (na dobre, czy złe?). Będzie miejsce na dyskusję, a spotkanie będzie prowadzone w formie warsztatów połączonych z prezentacją. Otwieramy dyskusję na temat dobrych manier! Zapraszamy do przyłączenia!


O Cyklu:
Cykl „Czy to wypada? Savoir - vivre dla każdego” poświęcony jest uprzejmości, szacunkowi i kulturze. W przystępny i przyjazny sposób będziemy rozmawiać o dobrych manierach i ich znaczeniu, tak by uświadomić sobie, że nie są żadną przeszkodą, a drogą do ułatwienia sobie życia i budowania pewności w relacjach z innymi. Zastanowimy się m.in. nad tym: kto komu podaje rękę, jak ubrać się z „klasą”, czy słowo „Witam” w e-mailu to błąd oraz kiedy nie wypada odbierać telefonu. Wiele przypomnimy, uporządkujemy, wyjaśnimy dylematy. Zapraszamy do wspólnego dbania o kulturalne relacje międzyludzkie. Dobre maniery to nie tylko zasady, ale także zdrowy rozsądek, intuicja i naturalność. Aby oczekiwać czegoś od innych musimy zadbać najpierw o swoje maniery. Zapraszamy osoby w każdym wieku!

Prowadzenie – Karolina Grochowicz-Stec. Zdeklarowana pasjonatka dobrych obyczajów, tradycyjnych reguł zachowania i tajników klasycznego wizerunku. Nieustannie poszukuje kolejnych „smaczków” ze świata etykiety biznesu i savoir-vivre. Uwielbia literaturę z zakresu dyplomacji, kultury spożywania posiłków oraz klasycznej mody i jej historii. Brała udział w wielu seminariach i konferencjach. Współpracowała m.in. z Posłem do Parlamentu Europejskiego, przedstawicielami administracji publicznej, przedsiębiorcami i organizacjami pozarządowymi.
Koordynatorka cyklu – Lidia Dzhmachyan
Zapisy, kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pod nr telefonu: 81 466 59 18
Ilość miejsc ograniczona!


 

   * 21 października 2017, godz. 10.00 – „Ukryta altana”, warsztaty z cyklu „Rodzinny Warsztat Twórczy”


Prowadzenie – Magdalena Franczak

Jesień to czas porządków, przyroda szykuje się do snu. Podczas październikowego warsztatu prześledzimy ruch przyrody i zapędzimy naszą wyobraźnię do ogrodu, w którym ukryta jest altana. Skonstruujemy mini obiekty, które kojarzą nam się z architekturą ogrodową. Może to będzie taras z widokiem na ozłocone drzewo?

Rodzinny Warsztat Twórczy -  skierowany jest do Dzieci oraz ich rodziców, dziadków, rodzeństwa, opiekunów. Działania mają charakter cykli warsztatowych. Każdy cykl otwiera nowy temat. W rodzinnej atmosferze wspólnych działań kreujemy nową rzeczywistość, aby poczuć więź, bliskość w procesie tworzenia. Udowadniamy, że wspólnie też można owocnie spędzić czas, uruchomić wyobraźnię!
Zapisy, kontakt - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Warsztaty dla Dzieci z Opiekunem.

Koszt warsztatów – 10 zł od Dziecka
Ilość miejsc ograniczona!

Warsztaty odbędą się po zebraniu odpowiedniej liczby chętnych.


   * 21 października 2017, godz. 17.00 – „Kwiaty z foamiranu” warsztaty w ramach cyklu „Twoja kolej!”

   * 28  października 2017, godz. 10.00-18.00,
      29  października 2017, godz. 09.00-15.00 – „Miasto słucha, miasto opowiada”

Otwarta Pracownia Medialab dla dorosłych. Warsztaty tworzenia słuchowisk miejskich


Czy dobrze rozpoznajesz dźwięk szczekającego psa w oddali? Słyszysz, jak sąsiad ćwiczy arie pod prysznicem, a krakanie wrony i szum ulewy sprawia, że mocniej otulasz się kocem? Oznacza to, że dostrzegasz dźwięki miasta nawet, gdy na co dzień mijasz je obojętnie.

Proponujemy Tobie zostać współtwórcą dźwiękowego laboratorium. Będziemy nasłuchiwać, nagrywać, a potem „kroić”, „sklejać”, przetwarzać i miksować wszystko to, co uda nam się usłyszeć i zapisać na nasze urządzenia, tak już powszechne jak smartfony, tablety, ale i te bardziej profesjonalne, cyfrowe rejestratory dźwiękowe. Poznamy podstawowe techniki rejestracji dźwięku, jego edycji. Z nagranych dźwięków powstaną słuchowiska, reportaże, audycje, czy nawet pocztówki dźwiękowe, rodzaj Twojej, bądź wspólnej, autorskiej mapy dźwiękowej.

Jeżeli lubisz obserwować, nasłuchiwać, eksperymentować, poznawać nowe dziedziny tworzenia i wyrażania siebie, jeśli tak, to łap za swoje słuchawki, smartfona lub tablet i przybywaj na zajęcia, aby wspólnie z nami odkryć świat zaawansowanych rozwiązań technicznych i produkcji muzycznych.

Prowadzenie – Sebastian Bednarek – z wykształcenia pedagog, z pasji prowadza?cy warsztaty z obszaru oprogramowania muzycznego, robotyki i wszelkiego rodzaju form dz´wie?kowych, opartych na użyciu nowych technologii. Głe?boko przekonany, z˙e metoda warsztatowa to sposób na uwraz˙liwianie i odkrywanie s´wiata. Pasjonat zjawisk oczywistych i tych „nieco” bardziej ukrytych. Prowadzi takz˙e róz˙norodne zaje?cia zwia?zane z produkcja? muzyczna?, aranz˙acja? i kompozycja? z zastosowaniem laptopa i urza?dzen´ peryferyjnych do stworzenia „domowego studia nagran´”. Jako twórca specjalizuje sie? w improwizowanych formach muzycznych, tworzeniu na z˙ywo za pomoca? oprogramowania Ableton Live i Logic Pro, korzystaja?c z nowoczesnych urza?dzen´ mobilnych i laptopa. Proponuje swojego rodzaju nowoczesne, alternatywne lekcje muzyki, które posługuja? sie? je?zykiem współczesnym i korzystaja? z całej gamy technologicznych udogodnien´, wprowadzaja?c w sposób pełny i innowacyjny w tajniki tworzenia muzyki w XXI wieku. Do DDK przyjedzie z Gdyni zabierając ze sobą mobilną pracownię CreativeLab.

Współpracował m.in. z:

  • Fundacja Fabryka UTU: Warsztaty LOOPOWISKO_BYTÓW w ramach projektu Dźwiękospacery  
  • Kolonia Artystów: Warsztaty dźwiękowe w ramach projektu DOM | Dolne Otwarte Miasto
  • Centrum Kulturalne tuBaza Gdynia: Loopowisko warsztaty dźwiękowe
  • Muzeum Emigracji: warsztaty rodzinne, dla dzieci i młodzieży. Techniki nagraniowe
  • Centrum Design Gdynia: „ Sound Design” zajęcia w ramach Gdynia Design Days
  • Mazowiecki Instytut Kultury: szkolenie w ramach projektu Kulturalni Edukatorzy


koszt uczestnictwa: 120 zł.
zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
`

  * 30  października 2017, godz. 18.00 „Poezja i plazma”, spotkanie z Joanną Pawłat w ramach cyklu „Panienki z temperamentem”

gość: Joanna Pawłat

wstęp wolny!

Virginia Woolf napisała w jednym ze swoich esejów, że nauka ma męską płeć. Jej teza straciła przez lata na aktualności. Dzisiejsze badania pokazują, że liczba kobiet zajmujących się nauką stale rośnie, jednak nadal trudno jest kobietom osiągnąć stanowisko profesora. Ale niektórym się to udaje! Zapraszamy na spotkanie z Joanną Pawłat - profesorką Politechniki Lubelskiej, która łączy w swoim życiu sztukę i naukę. Będziemy rozmawiać o jej badaniach nad plazmą (zobaczymy, co to takiego), o pisaniu haiku (napiszemy także swoje), o kobietach na politechnice i kobietach w Japonii.

JOANNA PAWŁAT pracuje na Politechnice Lubelskiej, gdzie zajmuje się między innymi zastosowaniami plazmy niskotemperaturowej, alternatywnymi źródłami energii i inżynierią materiałową. Przez 12 lat pracowała naukowo w różnych ośrodkach badawczych w Japonii. W literaturze najbardziej lubi krótkie formy: wiersze, bajki i short–stories. W 2013 wydała swój pierwszy tomik wierszy "Zagubiona spacerowiczka", w 2016 ukazał się tomik „Bunt maszyn”, zaś w 2017 „Kołysanka dla miasta ogrodów”- tomik poświęcony Lublinowi . Jej utwory można zobaczyć w „Zaułku poetów”, antologiach „Pięć wieków poezji w Lublinie” i „Haiku o Lublinie” oraz w„Akcencie”. Jest autorką reportaży o kulturze japońskiej i współautorką ponad dwustu publikacji naukowych. Sama ilustruje swe opowieści. Wystawy jej malarstwa na szkle odbyły się w lubelskiej Galerii Gardzienice, zamojskiej Kazamacie, a także w galeriach w Japonii.

Spotkanie będzie połączone z promocją tomiku wydanego w ramach Stypendium Prezydenta Miasta Lublin

O Cyklu:
„Panienki z temperamentem”:
Spotykamy się w kobiecym gronie po to, by nabrać mocy. Na co dzień jesteśmy strasznie zabiegane i zajęte wszystkim, ale bardzo rzadko sobą. Znacie to? Wracacie do domu z pracy, z uczelni, jecie obiad, odpalacie serial i kolejny dzień się kończy. Zamiast tego wpadnijcie do nas! Wy – kobiety, dziewczyny, które macie temperament albo czujecie, że drzemie gdzieś głęboko ukryty w Was. Pomożemy go Wam obudzić! Zapraszamy na spotkania z inspirującymi kobietami, które często robią rzeczy, które „damom nie przystoją”, na warsztaty i szkolenia. Będziemy gadać, pytać, śpiewać, poprawiać, naprawiać, szyć, sadzić, śmiać się i rozrabiać. Dziewczyny, poświęćcie sobie trochę czasu! Koordynatorka Cyklu: Dorota Lesiak