Informacje o wydarzeniach w Warsztatach Kultury w Lublinie


Warsztaty Kultury w Lublinie
ul. Grodzka 5a, 20-112 Lublin
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ; www.warsztatykultury.pl


Zobacz przyszłość z Miasto movie - cykl pokazów filmowych w Warsztatach Kultury
4, 11, 18, 25 października godz. 19:00
Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a
Wstęp wolny
Cykl #19 /// Miasto przyszłości


Jesienne Miasto movie zabierze nas na wycieczkę w przyszłość widzianą oczyma znanych twórców filmowych. Każdy z nas od czasu do czasu zastanawia się, jak będzie wyglądał świat za kilkadziesiąt czy kilkaset lat. Kino jako maszyna wyobraźni potrafi wykreować wiele fantastycznych wizji tego, jak może wyglądać nasza planeta, a kreatywność reżyserów i scenarzystów w tym temacie nie zna granic. W kinie futurystycznym znajdziemy czasem idylliczne obrazy przyszłości z pięknymi miastami, zadziwiającymi zdobyczami techniki oraz wysoko rozwiniętym, oświeconym społeczeństwem. Znacznie częściej jednak filmowcy zabierają nas w świat antyutopii rodem z prozy Orwella czy Huxleya, gdzie system społeczny „zdeformowany” jest przez różne dysfunkcje, choroby czy totalitaryzmy. Częstym i wielowątkowym kierunkiem są też filmy postapokaliptyczne, będące przestrogą dla ludzi, aby wnikliwiej spojrzeli na tematy ekologii, równego podziału dóbr czy demilitaryzacji i kontroli przemysłu zbrojeniowego. Klasycznym wątkiem w kinie przyszłości jest też potencjalny kontakt z pozaziemską cywilizacją i wymarzony przez człowieka podbój kosmosu. Miasto movie przybliży widzom obrazy o tej tematyce, dostarczając wielu wrażeń i zaskoczeń.

Program na październik:


  * 4 października 2017, godz. 19.00 – „THX”, reż. George Lucas, czas 95’, 1971 r.
THX – zanim George Lucas rozpoczął podbój filmowego świata kosmiczną sagą „Gwiezdne wojny”, kręcił filmy skromne, niskobudżetowe, ale znamionujące już jego ogromne pokłady talentu i wyobraźni. Jednym z takich obrazów jest właśnie „THX” – niepokojąca antyutopia o społeczeństwie przyszłości, całkowicie kontrolowanym i sterowanym przez rząd. Wszystkie myśli, uczucia, wątpliwości są prześwietlane i analizowane przez rządowy system, zaś najgorszą zbrodnią w tym zdehumanizowanym świecie jest miłość. Wyrwać się z tej pułapki próbuje jeden bezimienny człowiek, opatrzony jedynie numerem, tytułowy THX 1138. Czy mu się uda oraz czy ucieczka z tego sterylnego i skrajnie nieprzyjaznego środowiska jest w ogóle możliwa? Warto się o tym przekonać samemu.


W październiku polecamy także:
7 października 2017, godz. 19:30 – „W poszukiwaniu ciszy”, reż. Patrick Shen, czas 81', 2015 r. | Film w ramach warsztatów MediaLabowych.

W poszukiwaniu ciszy – Przez 100 tys. lat obecności człowieka i jego przodków na Ziemi większość naszego globu spowijała cisza. Rewolucja przemysłowa, a wraz z nią rozwój miast w ostatnich 150 latach przyniosły zasadniczą zmianę – dziś otacza nas kakofonia dźwięków, a natężenie decybeli często przekracza granice bólu. Według Światowej Organizacja Zdrowia zanieczyszczenie hałasem jest prawie tak samo groźne dla ludzkiego organizmu jak skażenie powietrza. Bohaterami filmu są ci, którzy przypominają o znaczeniu ciszy w naszym życiu: pisarze, których książki opiewają zbawiennie dla psychiki minimalizowanie bodźców; naukowcy zajmujący się badaniem wpływu poziomu decybeli na nasze samopoczucie; mnisi zen praktykujący ceremonię parzenia herbaty; księża składający śluby milczenia w monasterach; strażnik parku narodowego znajdujący rozkosz w słuchaniu pękającej kry; wędrowiec przemierzający przez 12 miesięcy w absolutnym milczeniu całą Amerykę.

 

  * 11 października 2017, godz. 19.00 – „O-bi, O-ba: Koniec cywilizacji”, reż. Piotr Szulkin, czas 85’, 1984 r.
O-bi, O-ba: Koniec cywilizacji – Piotr Szulkin to prawdopodobnie najważniejszy polski twórca w nurcie science fiction. Reżyser, scenarzysta, pisarz od lat, w sposób bardzo konsekwentny, podąża obraną przez siebie ścieżką artystyczną. Jego dzieła cechuje specyficzny klimat, pełen szarości, beznadziei, nieco nihilistyczny, a z drugiej strony skupiony na człowieku i jego walce o zachowanie człowieczeństwa nawet w skrajnych warunkach. „O-bi, o-ba: Koniec cywilizacji” to jeden z najlepszych filmów Szulkina. Widzimy w nim świat po atomowej apokalipsie. Niedobitki ludzkości skryte w schronie czekają na ratunek w postaci cudownej arki, która ma przybyć i ocalić ludzi. Nikt nie wie, kiedy ma to nastąpić i czy arka naprawdę istnieje, każdy jednak chce żyć nadzieją, że ocalenie nadejdzie. Wśród czekających są m.in. Soft (Jerzy Stuhr) i Gea (Krystyna Janda).


  * 18 października 2017, godz. 19.00 – „Droga”, reż. John Hillcoat, czas 111’, 2009 r.
Droga – znakomita ekranizacja głośnej, nagrodzonej nagrodą Pulitzera, powieści Cormacka McCarthy’ego. Autor kreśli posępny obraz zdegenerowanego świata przyszłości, w którym, przez opanowaną przez bandy kanibali Amerykę, wędrują ojciec i syn. Celem tej wędrówki jest dotarcie nad ocean, gdzie ponoć odradza się cywilizacja. Za kamerą tego sugestywnego filmu stanął John Hillcoat, który zasłynął wieloletnią współpracą z Nickiem Cavem, kręcąc większość teledysków artysty. Sam Cave oraz Warren Ellis (główna siła napędowa The Bad Seeds) skomponowali znakomitą muzykę do „Drogi”. Całości dopełnia świetna obsada aktorska na czele z Charlize Theron, Robertem Duvallem, Guyem Pearcem i Viggo Mortensenem w roli ojca.


  * 25 października 2017, godz. 19.00 – „eXistenZ”, reż. David Cronenberg, czas 97’, 1999 r.eXistenZ – David Cronenberg to artysta, który przez ponad 50 lat swojej reżyserskiej kariery stworzył autorski język filmowy oraz zbiór przynależnych mu tematów i motywów. Do tej grupy można zaliczyć m.in. zagadnienia biomechaniki, sztucznej inteligencji czy tworzenia świata wirtualnego. Wszystkie te sprawy, fascynujące Cronenberga od lat, mają odbicie w „eXistenZ”. Reżyser zaprasza nas do szalonej i niebezpiecznej podróży w świat przyszłości i organicznych gier komputerowych, wszczepianych ludziom za pomocą chipów. Dwójka bohaterów po awarii jednej z prototypowych gier, musi zagłębić się w jej świat i naprawić błędy. Im głębiej wchodzą w iluzyjny świat, tym bardziej zaciera się granica pomiędzy fikcją, a rzeczywistością. Dla fanów Cronenberga pozycja obowiązkowa, dla widzów nie znających dokonań Kanadyjczyka dobry pretekst, żeby zapoznać się z jego stylem.

O CYKLU MIASTO MOVIE:
Dajemy głos miastu. Zapraszamy na cykl pokazów filmowych gdzie miasto jest tłem, ale i bohaterem, przestrzenią do życia i scenerią filmowych historii, cichym świadkiem kameralnych opowieści oraz aktywnym uczestnikiem kinowego zgiełku. Miejscem gdzie bezustannie przenikają się ludzkie problemy i dramaty, ale też wielkie nadzieje, marzenia i triumfy.

Miasto mówi u nas w wielu językach – obrazu, dźwięku, opowiadanej historii… językiem Terry’ego Gilliama, Federico Felliniego, Jima Jarmusha czy Wong Kar Waia. Ma też bardzo wiele twarzy, bywa piękne, groźne, radosne, melancholijne, ale zawsze ciekawe i mające swoją opowieść.
Pokazy filmowe ułożone zostały w cykle tematyczne prezentujące różnorodne obszary związane z funkcjonowaniem miast oraz życiem ich mieszkańców. Seansom towarzyszą prelekcje oraz spotkania dyskusyjne.

Przygotowanie cyklu: Agnieszka Wojciechowska, Rafał Chwała

Organizatorzy zastrzegają… sobie prawo do odwołania lub zmiany poszczeólnych punktów programu.