Informacje o wydarzeniach w Warsztatach Kultury w Lublinie


Warsztaty Kultury w Lublinie
ul. Grodzka 5a, 20-112 Lublin
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ; www.warsztatykultury.pl

Edward Sheriff Curtis – Fotograf Indian
Wystawa fotografii w Zaułku Hartwigów

Wernisaż:
7 września – godzina 17.00
Próba Cafe,
ul Grodzka 5a
Wystawa czynna: do 30 września 2017

Wstęp wolny


We wrześniu, Warsztat Fotograficzny Warsztatów Kultury w Lublinie zaprasza na wystawę fotografii Edwarda Sheriffa Curtisa (1868-1952), który specjalizował się w dokumentowaniu życia Indian. Jako strażnik pamięci tradycyjnej kultury rdzennych Amerykanów, podjął, wbrew licznym przeciwnościom losu, tytaniczną i niezłomną pracę, która w rezultacie przyniosła jeden z najważniejszych dokumentów w historii fotografii.

Edward Sheriff Curtis
zajmował się fotografią od młodych lat. W 1895 roku wykonał serię zdjęć najstarszej córki słynnego wodza Seattle z plemienia Duwaniszów, którego imię posłużyło za nazwę miasta, w którym osiadł Curtis. Te zdjęcia zapoczątkowały nowy rozdział w karierze Curtisa i wprowadziły go na stałe do historii fotografii.


W 1898 roku wziął udział w wyprawie naukowców badających górę Rainier. W trakcie tej wyprawy Curtis uległ fascynacji tematyką indiańską. Zrozumiał, że czas tradycyjnego modelu życia społeczności indiańskiej dobiega końca. W związku z tym, podjął starania, aby zainteresować publiczność dorobkiem rdzennych mieszkańców Stanów: publikował i wystawiał zdjęcia przywożone z kolejnych wypraw, pisał artykuły. Przebył cały teren zamieszkany przez Indian - od Alaski do Meksyku. W ciągu wszystkich lat pracy nad tematem, wykonał ponad 40.000 zdjęć, a zebrany materiał opublikował w 20 tomowym wydawnictwie The North American Indian zawierającym zdjęcia, rysunki, mapy i bogate opisy poszczególnych plemion, ich zwyczajów i najważniejszych postaci. W trakcie swojej pracy, Curtis wielokrotnie popadał w tarapaty finansowe a nawet bankrutował. Te i wiele innych, bardzo trudnych sytuacji, nie załamały Curtisa, który upadał i podnosił się by skończyć dzieło życia. Dzięki jego ogromnemu wysiłkowi, mamy dziś okazję oglądać obraz odchodzącej kultury, która w XX wieku całkowicie zaniknęła w swojej oryginalnej formie.

Lubelska wystawa fotografii Edwarda Sheriffa Curtisa została zrealizowana w oparciu o zbiory Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych.

7 września, podczas wernisażu wystawy, odbędzie się prezentacja dotycząca osoby i twórczości Edwarda Curtisa.


Organizatorzy zastrzegają… sobie prawo do odwołania lub zmiany poszczeólnych punktów programu.