Informacje o wydarzeniach w Warsztatach Kultury w Lublinie


Warsztaty Kultury w Lublinie
ul. Grodzka 5a, 20-112 Lublin
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ; www.warsztatykultury.pl

Miasto przyszłości – Miasto movie we wrześniu

6, 13, 20, 27 września 2017 r, godz. 19:00

Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, II piętro

Wstęp wolny


Jesienne Miasto movie
w Warsztatach Kultury w Lublinie zabierze nas na wycieczkę w przyszłość widzianą oczyma znanych twórców filmowych. Każdy z nas od czasu do czasu zastanawia się, jak będzie wyglądał świat za kilkadziesiąt czy kilkaset lat. Kino jako swoista maszyna wyobraźni, potrafi wykreować wiele fantastycznych wizji tego, jak może wyglądać nasza planeta, a kreatywność reżyserów i scenarzystów w tym temacie praktycznie nie zna granic. Jeśli chodzi o kino futurystyczne, znajdziemy w nim czasem idylliczne obrazy przyszłości z pięknymi miastami, zadziwiającymi zdobyczami techniki oraz wysoko rozwiniętym, oświeconym społeczeństwem. Znacznie częściej jednak filmowcy zabierają nas w świat antyutopii rodem z prozy Orwella czy Huxleya, gdzie system społeczny „zdeformowany” jest przez różne dysfunkcje, choroby czy totalitaryzmy. Częstym i wielowątkowym kierunkiem są też filmy postapokaliptyczne , będące niejako przestrogą dla dzisiejszych ludzi, aby wnikliwiej spojrzeli na takie tematy jak: ekologia, równy podział dóbr czy demilitaryzacja i kontrola przemysłu zbrojeniowego. Wreszcie klasycznym wątkiem w kinie przyszłości jest też potencjalny kontakt z pozaziemską cywilizacją i wymarzony przez człowieka podbój kosmosu. Miasto movie przybliży widzom obrazy o tej tematyce, dostarczając wielu wrażeń i zaskoczeń.

Program na wrzesień:
* 6 września 2017, godz. 19.00 – „Chappie”, reż. Neill Blomkamp, czas 120’, 2015 r.
Chappie –
pochodzący z RPA reżyser Neill Blomkamp wejście do świata wielkiego kina miał spektakularne. Jego znakomity „Dystrykt 9” zadziwił i zachwycił widownię, jak i krytyków. Od razu było widać, iż pojawił się nowy reżyserski talent, artysta z własną wizją i umiejętnością przeniesienia jej na ekran. W cyklu Miasto movie zobaczymy jego najnowszy film – „Chappie”. Jest to dziejąca się w niedalekiej przyszłości historia policyjnego robota-androida, który trafia w ręce ulicznego gangu pod wodzą członków muzycznej grupy Die Antwoord. Jest to początek całej serii zdarzeń w które, poza robotem i gangsterami, uwikłani zostaną m.in. młody programista (Dev Patel) czy bezwzględny czarny charakter (Hugh Jackman). Dynamiczna akcja przeplata się ze scenami komediowymi, a całość ubrana jest w teledyskową, cyberpunkową w duchu formę. „Chappie” to kino oryginalne, odważne, zdecydowanie warte uwagi.


* 13 września 2017, godz. 19.00 – „Metropia”, reż. Tarik Saleh, czas 86’, 2009 r.
Metropia –
mamy rok 2024. Zapasy ropy naftowej są na wykończeniu, zaś cała Europa skomunikowana jest siecią kanałów metra. Kursuje ono bezustannie pomiędzy największymi metropoliami starego kontynentu, a przy okazji skrywa też pewną mroczną tajemnicę. Na trop tej tajemnicy wpada główny bohater – Roger, młody mieszkaniec Sztokholmu. Pewnego dnia zaczyna do niego docierać, iż w zasadzie każdy element jego egzystencji jest ściśle kontrolowany. Rozpoczyna walkę o dotarcie do prawdy. „Metropia” to hipnotyzująca i urzekająca starannym wykonaniem animacja, w której głosów postaciom użyczyli m.in. Vincent Gallo, Stellan Skarsgard, Juliette Lewis i Udo Kier. Reżyser Tarik Saleh tworzy wciągający obraz antyutopii, w którym wiele elementów już dziś wygląda na niepokojąco znajome naszej rzeczywistości.


* 20 września 2017, godz. 19.00 – „Melancholia”, reż. Lars von Trier, czas 130’, 2011 r.
Melancholia –
Lars von Trier to z całą pewnością jeden z najbardziej bezkompromisowych, a przez to nierzadko kontrowersyjnych artystów naszych czasów. Dla jednych geniusz i wizjoner, dla innych hochsztapler i manipulator grający na emocjach widza. Uznawany za enfant terrible dzisiejszego kina Duńczyk ma na koncie zarówno filmy wybitne, jak i mniej udane. „Melancholii” zdecydowanie bliżej do tych pierwszych. Na planie von Trier zebrał znakomitych aktorów m.in. Kirsten Dunst, Kiefera Sutherlanda, Alexandra Skarsgarda i swoją ulubioną muzę Charlotte Gainsbourg. Wszyscy oni stają w obliczu oczekiwania na niechybny koniec świata, a ściślej mówiąc wszelkiego życia na naszej planecie. Oto bowiem do Ziemi zbliża się tytułowa Melancholia, wielka asteroida, która nieuchronnie zderzy się z nami, unicestwiając wszystko co znane człowiekowi. Każdy z bohaterów godzi się z zaistniałą sytuacją i przeżywa ją na własny sposób.


* 27 września 2017, godz. 19.00 – „Ex Machina”, reż. Alex Garland, czas 108’, 2015 r.
Ex Machina –
Domhnall Gleeson, Oscar Isaac i zjawiskowa Alicia Vikander w fascynującej opowieści o sztucznej inteligencji i dążeniu człowieka do boskiej perfekcji. Caleb to młody, zdolny informatyk w firmie milionera i ekscentryka Nathana. Pewnego dnia jego szef zaprasza go do swojej ultranowoczesnej, futurystycznej posiadłości. Na miejscu okazuje się, iż Caleb ma być częścią nowego eksperymentu z udziałem bardzo zaawansowanej technicznie sztucznej inteligencji, której Nathan nadał kształt pięknej, młodej kobiety i nazwał Avą. Jak to zwykle bywa w takich przypadkach nie wszystko idzie zgodnie z planem i eksperyment zaczyna wymykać się spod kontroli. Niebawem obaj mężczyźni zdadzą sobie sprawę, iż igranie z takim tworem jak Ava będzie miało swoje konsekwencje.O CYKLU MIASTO MOVIE:
D
ajemy głos miastu. Zapraszamy na cykl pokazów filmowych gdzie miasto jest tłem, ale i bohaterem, przestrzenią do życia i scenerią filmowych historii, cichym świadkiem kameralnych opowieści oraz aktywnym uczestnikiem kinowego zgiełku. Miejscem gdzie bezustannie przenikają się ludzkie problemy i dramaty, ale też wielkie nadzieje, marzenia i triumfy.


Miasto mówi u nas w wielu językach – obrazu, dźwięku, opowiadanej historii… językiem Terry’ego Gilliama, Federico Felliniego, Jima Jarmusha czy Wong Kar Waia. Ma też bardzo wiele twarzy, bywa piękne, groźne, radosne, melancholijne, ale zawsze ciekawe i mające swoją opowieść.
Pokazy filmowe ułożone zostały w cykle tematyczne prezentujące różnorodne obszary związane z funkcjonowaniem miast oraz życiem ich mieszkańców. Seansom towarzyszą prelekcje oraz spotkania dyskusyjne.

Przygotowanie cyklu: Agnieszka Wojciechowska, Rafał Chwała


Organizatorzy zastrzegają… sobie prawo do odwołania lub zmiany poszczeólnych punktów programu.