Informacje o wydarzeniach w Warsztatach Kultury w Lublinie


Warsztaty Kultury w Lublinie
ul. Grodzka 5a, 20-112 Lublin
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ; www.warsztatykultury.pl

Miasto movie latem /// cykl pokazów filmowych w Warsztatach Kultury

2, 9, 16, 23, 30 sierpnia 2017 r, godz. 21:00

Wirydarz Klasztoru oo. Dominikanów, ul Dominikańska 1.

Zapraszamy na wygodne leżaki.

Wstęp wolny


Od czerwca do sierpnia zmieniliśmy nieco formułę Miasto Movie i przygotowaliśmy serię specjalnych, wakacyjnych pokazów. Przez te trzy letnie miesiące, nie ruszając się z Lublina, można będzie odbyć wyjątkową podróż zarówno po ciekawych miastach, jak i po gatunkach filmowych. Filmy jak zwykle prezentować będziemy w środy i zgodnie z ideą kina letniego pokażemy bardzo różnorodne propozycje. Podczas naszej podróży filmowej odwiedzimy wielkie metropolie, ale też małe miasteczka gdzieś na krańcach świata. Na ekranie pojawią się miasta współczesne, miasta przyszłości oraz te dawne, gdzie ciągle czuć oddech wielkiej historii. Pokażemy obrazy oparte na faktach i te całkowicie zmyślone. Zgłębimy specyfikę kina kryminalnego i science fiction, zanurzymy się w świat musicalu, westernu i filmu gangsterskiego, pośmiejemy się na komediach i przestraszymy na horrorach. Poznamy historie ciekawych ludzi i niezwykłych zdarzeń. Letnia odsłona cyklu Miasto Movie przyniesie wiele niespodzianek, artystycznych wrażeń i wzruszeń, ale także dobrej zabawy. Kino w swojej genezie było rozrywką, z czasem nabierając znamion sztuki wysokiej. Będziemy starać się uchwycić oba oblicza X muzy. Serdecznie zapraszamy na wspólną przygodę z Miasto Movie latem.

Program na sierpień:
*
2 sierpnia 2017, godz. 21.00 – „Przyzwoity przestępca”, reż. Thaddeus O’Sullivan, czas 93’, 2000 r.


Kryminał z wątkami komediowymi, luźno oparty na prawdziwej historii Martina Cahilla – legendarnego irlandzkiego włamywacza i szefa gangu. Cahill (zmarły w 1994 roku), do dziś jest postacią kultową, nie tylko w Dublinie. Zasłynął on zarówno swoimi brawurowymi napadami, jak i ironicznym stosunkiem do mediów oraz czymś na kształt zabawy, tudzież ryzykownej gry, jaką przez lata prowadził z policją. Z racji wybitnej inteligencji i umiejętności przewidywania wypadków Cahill zyskał przydomek „Generał”, bywa też czasem nazywany irlandzkim Robin Hoodem. W tę barwną i niejednoznaczną postać brawurowo wcielił się Kevin Spacey, a partnerują mu na ekranie m.in. Peter Mullan i Linda Fiorentino.


*
9 sierpnia 2017, godz. 21.00 – „Tancerz”, reż John Malkovich, czas 132’, 2002 r.

John Malkovich znany jest szerokiej widowni przede wszystkim jako wybitny aktor filmowy i teatralny. Swoją przygodę ze światem sztuki zaczynał na deskach założonego w Chicago wraz z przyjaciółmi, słynnego Steppenwolf Theater Company. W filmie „Tancerz” artysta staje po drugiej stronie kamery i reżyseruje przejmującą, osadzoną w Peru lat 80. XX wieku, historię pewnego policjanta. Policjant ten, przez wiele lat pozostaje na tropie przywódcy partyzantów, co chwilę będąc o krok od pojmania go. W tym samym czasie przeżywa też romans z przepiękną tancerką Yolandą i właśnie spotkanie z tą niesamowitą kobietą odmieni życie głównego bohatera i wpłynie na jego dalsze wybory.


*
16 sierpnia 2017, godz. 21.00 – „Mustang”, reż. Deniz Gamze Erguven , czas 97’, 2015 r.

Kino tureckie od dawna ma ugruntowaną pozycję na światowym rynku filmowym. „Mustang” natomiast to jeden z najnowszych, a zarazem najciekawszych obrazów znad Bosforu ostatnich lat. Jest to historia pięciu sióstr, młodych kobiet, które szykują się do wakacji po zakończeniu roku szkolnego. Wracając do domu w towarzystwie kolegów ze szkoły, bawią się, flirtują, cieszą na myśl o początku lata. Dla mieszkańców purytańskiej społeczności małego miasteczka pod Stambułem okazuje się to obraźliwe i gorszące. Wybucha obyczajowy skandal, a młode kobiety stają się celem nagonki. Ich rodzina postanawia jak najszybciej pozbyć się problemu i poszukać mężów dla wszystkich sióstr. „Mustang” stawia ważne wciąż pytania o tolerancję, samostanowienie jednostki, równouprawnienie czy zgubne skutki fanatyzmu religijnego.

* 23 sierpnia 2017, godz.21.00 – „Dobre serce”, reż. Dagur Kari, czas 96’, 2009 r.

Islandzki reżyser Dagur Kari z biegiem lat wypracował oryginalny, niepowtarzalny styl. Oglądając zarówno jego starsze filmy, jak choćby „Noi Albinoi” czy „Zakochani widzą słonie”, jak i te najnowsze m.in. „Fusi”, czy właśnie „Dobre serce”, widzimy wyraźnie autorski stempel artysty. Zwykle są to ciepłe, słodko gorzkie historie o życiowych nieudacznikach, outsiderach i samotnikach. Podobnie jest i w tym przypadku. Oto na ekranie obserwujemy jak życie splata ze sobą losy dwóch bohaterów – przechodzącego piąty zawał właściciela podupadającego baru Jacquesa i bezdomnego Lucasa. Wspólne spotkanie odmieni ich monotonną egzystencję ale czy na długo?

* 30 sierpnia 2017, godz. 21.00 – „Zombie express”, reż. Sang-ho Yeon, czas 118’, 2016 r.

Na koniec lata prawdziwy rollercoaster i wielki hit kinowy prosto z Korei Południowej. „Zombie express” to przewrotna i zaskakująca diagnoza współczesnego cywilizowanego społeczeństwa. Do pociągu relacji Seul – Pusan wsiada codziennie tłum ludzi. Pracownicy wielkich korporacji, drużyna baseballowa, dzieci, bezdomni gapowicze czy wreszcie para głównych bohaterów, ojciec i córka jadący na spotkanie z matką. Kiedy już ruszają ze stacji w Seulu, docierać zaczynają do nich, z początku jeszcze sporadyczne, sygnały o tajemniczej epidemii, która opanowała cały kraj. Kiedy okaże się, że zagrożenie jest realne i straszniejsze niż ktokolwiek mógłby przypuszczać, na racjonalne reakcje będzie już za późno. Pozostanie bezlitosna walka o przetrwanie. Właśnie w tej walce pasażerowie pociągu przejdą przyspieszony kurs człowieczeństwa.


O CYKLU MIASTO MOVIE:

Dajemy głos miastu. Zapraszamy na cykl pokazów filmowych gdzie miasto jest tłem, ale i bohaterem, przestrzenią do życia i scenerią filmowych historii, cichym świadkiem kameralnych opowieści oraz aktywnym uczestnikiem kinowego zgiełku. Miejscem gdzie bezustannie przenikają się ludzkie problemy i dramaty, ale też wielkie nadzieje, marzenia i triumfy.

Miasto mówi u nas w wielu językach – obrazu, dźwięku, opowiadanej historii… językiem Terry’ego Gilliama, Federico Felliniego, Jima Jarmusha czy Wong Kar Waia. Ma też bardzo wiele twarzy, bywa piękne, groźne, radosne, melancholijne, ale zawsze ciekawe i mające swoją opowieść.
Pokazy filmowe ułożone zostały w cykle tematyczne prezentujące różnorodne obszary związane z funkcjonowaniem miast oraz życiem ich mieszkańców. Seansom towarzyszą prelekcje oraz spotkania dyskusyjne.

Przygotowanie cyklu: Agnieszka Wojciechowska, Rafał Chwała


Organizatorzy zastrzegają… sobie prawo do odwołania lub zmiany poszczeólnych punktów programu.