Informacje o wydarzeniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej


Miejska Biblioteka Publiczna
im. H. Łopacińskiego w Lublinie
ul. Peowiaków 12, 20-007 Lublin
tel.: 81 466-62-50, 81 466-62-00
fax : 81 466-62-49
mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.mbp.lublin.pl

Miejska Biblioteka Publiczna
zaprasza na wernisaż

Minh Dam - TRZY Kontynenty

8 sierpnia 2017 r., godz. 18.00

Galeria OKNA MBP, ul. Peowiaków 12

Wystawa czynna do 31 sierpnia 2017 r.

Wydarzenie dostępne dla
osób niepełnosprawnych ruchowo.

Wstęp wolny.

 
powiększ


Minh Dam jest architektem, malarzem – akwarelistą, nauczycielem i propagatorem tej niezwykle wymagającej techniki. Wielka pasja, otwartość i nieustająca chęć poznawania oraz doskonalenia się, a także dzielenia się umiejętnościami sprawia, że Minha można postrzegać jako artystę – podróżnika. Kilka razy w roku wyjeżdża na plenery, eventy i wystawy akwarelowe w Polsce i zagranicą, czasem z jednej imprezy udając się wprost na drugą.

"Sztuka w Oknach" to projekt związany z obchodami 700 - lecia Lublina. Założeniem cyklu jest zaprezentowanie dorobku artystów lubelskich i zaproszonych gości, którzy pokażą w swoich pracach jak widzą nasze miasto. Zaplanowano udział sześciu artystów, których cechą wspólną jest to, że wszyscy uprawiają sztukę przedstawieniową. Realizm ich prac jest daleki od fotograficznego naśladowania natury. Są wyrazem indywidualnego stosunku do rzeczywistości i wybieranych tematów. Każdy z artystów ma także duży szacunek do tradycyjnego malarstwa i warsztatu.


Dariusz PłechaWernisaż umili zespół Blue Wave to połączenie wietnamskiej muzyki tradycyjnej z nurtem muzyki współczesnej. Zespół został założony przez osoby z różnych pokoleń lecz ich łączy wspólną pasję, tj. wyrażanie uczuć przez muzykowanie. Skład zespołu: Vu Kim Vinh - perkusja, Nguyen Truong Son - bass, Nguyen Minh Hai - gitar I wokal, Thang Long Do - instrumenty klawiszowe i wokal, Dang Le Quang - wokal, Le Na - wokalistka.


Minh Dam urodził się w Hanoi w Wietnamie, skąd wyemigrował do Polski w wieku 7 lat. Tutaj ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, gdzie w 2011 roku obronił pracę magisterską.

Od 2007 roku uczy rysunku i akwareli, przygotowując między innymi uczniów do egzaminu na studia architektoniczne i artystyczne. Od 2010 roku prowadzi w Warszawie własną pracownię artystyczną Lineare, w której dzieli się swoją pasją z kursantami. Dzięki tej działalności edukacyjnej Minh jest obecnie jednym z najbardziej wpływowych akwarelistów młodego pokolenia w Polsce.

Minh jest współzałożycielem Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich oraz członkiem Associazione Italiana Acquerellisti. Organizuje liczne plenery i warsztaty w Polsce i za granicą. Jego prace są wystawiane na całym świecie. Oprócz działalności artystycznej, Minh zajmuje się również projektowaniem w dziedzinie architektury i aranżacji wnętrz oraz fotografią.

Minh Dam jest dynamicznie rozwijającym się artystą – pasjonatem. Choć koncentruje się głównie na malarstwie akwarelowym, to stale rozszerza zakres swoich zainteresowań artystycznych. Eksperymenty dotyczą nie tylko sfery rysunku i malarstwa, ale również fotografii i produkcji filmowej.

Jest architektem, malarzem – akwarelistą, nauczycielem i propagatorem tej niezwykle wymagającej techniki. Wielka pasja, otwartość i nieustająca chęć poznawania oraz doskonalenia się, a także dzielenia się umiejętnościami sprawia, że Minha można postrzegać jako artystę – podróżnika. Kilka razy w roku wyjeżdża na plenery, eventy i wystawy akwarelowe w Polsce i za granicą, czasem z jednej imprezy udając się wprost na drugą.

Największą inspiracją artysty jest architektura, co wydaje się logiczną konsekwencją ukończonych studiów. Wszędzie, gdzie Minh się pojawia, szuka interesujących kadrów dla swoich obrazów. Chłonie atmosferę i rytm miast, uważnie obserwuje ludzi, grę cieni i kolorów na fasadach budynków. Ulubionymi miejscami, które artysta najchętniej utrwala są miejskie pejzaże z Włoch i co zrozumiałe z rodzinnego Wietnamu.

Decydującą rolę odgrywa tu pewnie światło, które stanowi jeden z filarów twórczości Minha. To ono buduje przestrzeń i niepowtarzalny nastrój. Pewnie dlatego artysta tak chętnie sięga do tematów włoskich. W południowych pejzażach na tle ciemnoniebieskiego nieba odnajduje kontrast światła i cienia, a także całe bogactwo kolorów ciepłych i zimnych
w całej gamie subtelnych odcieni.

Podobnie jak impresjoniści skupia się raczej na budowaniu nastroju. Opowiada nam o swoich wrażeniach, próbuje oddać charakter, temperaturę i klimat utrwalanych miejsc. Chce, aby widz poczuł słoneczny upał lub chłodne krople deszczu, zapach powietrza. W swoich obrazach artysta zabiera nas w niezwykłą podróż po trzech kontynentach: Europie, Azji i Ameryce Północnej. Wśród obrazów przedstawiających San Francisco, Hanoi, Lizbonę, Budapeszt, Pragę, włoskie i francuskie miasta odnajdziemy także, tak świetnie nam znane motywy lubelskie.

Ponadto jest twórcą bardzo świadomym i świetnym warsztatowo. Jego malarstwo jest bardzo spontaniczne. Artysta nie trzyma się akademickich zasad i utartych reguł tworzenia akwareli. W przeciwieństwie do wielu akwarelistów – architektów w twórczości tej rysunek nie odgrywa roli dominującej. Nie stara się on z zegarmistrzowską dokładnością odtwarzać wszystkich detali, co sprawia, że jego prace są bardzo malarskie. Minh nie odwzorowuje obiektów w fotograficzny sposób.

 

 

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania lub zmiany poszczególnych punktów programu.