Informacje o wydarzeniach w Warsztatach Kultury w Lublinie


Warsztaty Kultury w Lublinie
ul. Grodzka 5a, 20-112 Lublin
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ; www.warsztatykultury.pl

Warsztat Medialabowy | Nowa pracownia Warsztatów Kultury
w każdy czwartek o godzinie 16:00
Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a
Wstęp wolnyDrony, drukarki 3D czy frezarki od czerwca będą dla mieszkańców Lublina na wyciągnięcie ręki. Warsztaty Kultury zapraszają do nowej pracowni medialabowej w każdy czwartek, bezpłatnie.

Już 1 czerwca w Warsztatach Kultury przy ul. Grodzkiej 5a otworzy się pracownia, w ramach której będzie można wziąć udział w inspirujących wykłady i praktycznych warsztatach. Warsztat medialabowy to przestrzeń do spotkania sztuki, technologii i nowych mediów oraz miejsce dla artystów i osób zainteresowanych wykorzystaniem i łączeniem różnych technik w pracy artystycznej. To rodzaj pracowni, w której wykorzystując nowoczesny sprzęt, jak frezarka czy drukarka 3D, możemy przekuć swoje pomysły i projekty w konkretne, namacalne rzeczy, korzystając przy tym z pomocy oraz rad ekspertów i innych użytkowników. W Warsztacie Medialabowym spotkają się osoby z różnym doświadczeniem i zainteresowaniami, które potrzebują laboratoryjnej płaszczyzny dla twórczych eksperymentów, testowania swoich pomysłów artystycznych i tworzenia ich prototypów.

Bazując na kreatywności artystów, umiejętnościach inżynierów oraz dostępnej technologii, w roku 2017, czyli roku Wielkiego Jubileuszu 700-lecia lokacji Lublina, uczestnicy warsztatów pracować będą nad rozwiązaniami różnych problemów miasta, instalacjami i projektami artystycznymi, które będą promować i komentować historię oraz specyfikę Lublina, stworzymy także społecznościową muzyczną mapę miasta.

CO ZNAJDZIE SIĘ W WARSZTACIE
Przestrzeń: kompletnie wyposażona pracownia medialabowa przy ul. Grodzkiej 5a.

Narzędziownia: m.in. drukarka i skaner 3D, frezarka, Arduino, cyfrowy sprzęt fotograficzny, quadrocopter, sprzęt muzyczny, komputery (pełna lista dostępna na stronie: http://medialab.warsztatykultury.pl/sprzet/).
Wiedza: eksperci, którzy pomogą okiełznać nowe technologie.

JAK DZIAŁA PRACOWANIA „OTWARTE CZWARTKI” – każdego tygodnia w czwartek o godzinie 16:00 będzie można poznać konkretne studium przypadku – połączenia nowych technologii i sztuki. To także okazja aby przetestować poznane rozwiązania w praktyce, z wykorzystaniem narzędzi dostępnych w Warsztacie.


Na pierwszym spotkaniu (1 czerwca) Robert Wciseł opowie o tym, jak zrobił drukarkę 3D przy pomocy drukarki 3D i kilku aplikacji opensource. Jak pisze Robert: „Będzie to opowieść o tym, jak w 2013 roku w ciągu jednego dnia zbudowałem drukarkę 3D. Kto mi pomagał? Czemu zbudowana „machina” potrzebowała jeszcze tygodnia, aby zacząć drukować? Co można zrobić na własnoręcznie zrobionym urządzeniu do produkcji przyrostowej? Ile kosztuje eksperymentowanie?” Tego wszystkiego i jeszcze więcej można dowiedzieć się na spotkaniu dotyczącym druku 3D w Warsztacie Medialabowym Warsztatów Kultury w Lublinie.

Ponadto w czerwcu zapraszamy na:

  • 8.06 Zajęcia praktyczne – drukarka 3D
  • 22.06 Jak zrobiłem meble, skrzynki, zegarki itp. na ploterze CNC
  • 29.06 Zajęcia praktyczne – frezarka CNC


Zajęcia poprowadzi Robert Wciseł– magister inżynier specjalności informatycznej. Od roku 2000 nieprzerwanie związany z rynkiem ICT/IT. Ma wieloletnie doświadczenie we wdrażaniu i utrzymywaniu systemów teleinformatycznych. Posiada interdyscyplinarną wiedzę z zakresu ICT/IT, elektroniki, jak również obróbki CNC, dzięki czemu sprawnie wdraża i kieruje projektami z pogranicza tych dziedzin. Programował, administrował, jak również przez wiele lat prowadził dział IT. Prócz tego twórca kilku urządzeń CNC i drukarek 3D. Kierował zespołem R&D, działającym między innymi w branży druku 3D i wytwarzania przyrostowego. Związany z nieformalnymi centrami edukacji typu Fab Lab i Makerspace w Polsce. “Lider” zwycięskiego zespołu w projekcie Medialab Battle Lublin.


W 2017 roku Lublin świętuje Wielki Jubileusz 700-lecia lokacji miasta na prawie magdeburskim. Przeżywając wspólnie ten niezwykły rok, chcemy inspirować się naszym dziedzictwem, umacniać poczucie dumy z Lublina, a także rozwijać miasto dla przyszłych pokoleń. Warsztaty Kultury w Lulinie współtworzą program obchodów tego wielkiego lubelskiego święta.

 

 

Organizatorzy zastrzegają… sobie prawo do odwołania lub zmiany poszczeólnych punktów programu.