Informacje o wydarzeniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej


Miejska Biblioteka Publiczna
im. H. Łopacińskiego w Lublinie
ul. Peowiaków 12, 20-007 Lublin
tel.: 81 466-62-50, 81 466-62-00
fax : 81 466-62-49
mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.mbp.lublin.pl

 

Zapraszamy do uczestniczenia w obchodach
Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich z Miejską Biblioteką Publiczną w Lublinie.W Galerii OKNA MBP od
21 kwietnia do 14 maja 2017 r.można obejrzeć wystawę „Książka w plakacie” wypożyczoną ze zbiorów warszawskiej Galerii Polskiego Plakatu.

Na wystawie będzie można zobaczyć plakaty poświęcone literaturze i związanymi z nią imprezami z ubiegłego wieku. Autorzy prezentowanych prac to mistrzowie Polskiego Plakatu: Jan Młodożeniec, Lech Majewski, Witold Janowski,  Stasys Eidrigevicius, Jan Bajtlik, Janusz Stanny i inni.

Projektowanie plakatu jest umiejętnością nie tylko warsztatową. Jest ono o tyle trudne, że w ramach pewnej struktury plastycznej, zmieścić się powinna zwarta konstrukcja semantyczna, czyli treść przekazu. Nieodłączną cechą plakatu jest to, że nie jest to obraz zobaczony - w rozumieniu odwzorowania natury - tylko pomyślany, to znaczy, jest od początku do końca indywidualną projekcją. To nadaje mu, jako obrazowi, pewną zwartość w sensie plastycznym.

24 kwietnia, od godz. 8.00 do 18.0
0 zapraszamy do Galerii OKNA MBP do udziału
w akcji wymiany książek "Książka za książkę". Na czym ona polega?
Przeczytane przez Czytelnika książki można będzie wymienić na te ze, specjalnie na tę okazję przygotowanego, stoiska.

Podczas akcji dostępny będzie również nasz bookcrossingowy regał. Każdy czytelnik będzie mógł dostać okolicznościową zakładkę do książki, na której znajdzie się graficzny akcent lubelski (portret znanego lublinianina, słynny lubelski zabytek etc.). Zbierane przez rok zakładki stworzą unikatową kolekcję.

W ramach obchodów "dnia książki" Miejska Biblioteka Publiczna przygotowała facebookową akcję fotograficzną „Dwadzieścia dwa oblicza książki”, na 22. rocznicę obchodów Święta. W Filii nr 2 MBP można się sfotografować ze swoją ulubioną książką.


Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Szekspira podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku wystąpił z nim wydawca z Walencji, Vicente Clavel Andrés. W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym od roku 1930, a od 1964 – we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych.

23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.

W związku z rosnącym sukcesem Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, UNESCO postanowiło stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki, który jako pierwsze miasto otrzymał Madryt. Tytuł Światowej Stolicy Książki przyznawany jest co roku przez UNESCO jako wyróżnienie dla najlepszego przygotowanego przez dane miasto programu promującego książki i czytelnictwo.

 

 

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania lub zmiany poszczególnych punktów programu.