Informacje różne z Lublina i regionu

   

PREZENTACJE FORM MUZYCZNO-TEATRALNYCH DŹWIĘKI SŁÓW
8-11 czerwca 2017


Od czterech lat, czerwiec upływa pod hasłem oczekiwania na bogate w szeroką gamę muzycznych wydarzeń „Dźwięki Słów”, które rozpoczną się już 8 czerwca i przez cztery kolejne dni wypełnią letnie wieczory niezwykłymi koncertami i spektaklami muzycznymi.

W czterech ścianach usłyszymy Piotra Machalicę, który zaprezentuje utwory z albumu „Piaskownica”. Teksty na płytę wyszły spod pióra Jana Wołka, który stworzył je specjalnie dla artysty. Usłyszymy w nich historie romantyczne, mrożące krew w żyłach, męskie, damskie i przygodne – zanurzymy się w piaskownicy życia.

Program W czterech ścianach wypełnią nie tylko aktorskie recitale, ale także spektakle muzyczne, jednym z nich będzie „Alicja w krainie czarów” w wykonaniu studentów wrocławskiej PWST. Utwór Lewisa Carolla, skupiający w sobie „dwie zupełnie różne książki: jedną dla dzieci i drugą dla bardzo dorosłych”, wyreżyseruje Jerzy Bielunas, a muzykę do niego skomponuje Szczepan Pospieszalski. W ofercie „Dźwięków Słów” nie zabraknie również propozycji z krakowskiego Teatru STU, a także czeskiego pejzażu muzycznego, który pojawi się na festiwalu za sprawą duetu Tara Fuki.

W ramach Sceny Otwartej wystąpi posiadaczka jednego z najciekawszych głosów na rynku polskim – Marcelina – oraz łącząca wiele stylów, od jazzu po trip hop, formacja Mikromusic. Na Wirydarzu pojawi się również zespół Chłopcy kontra Basia, który jako zdobywca nagrody publiczności 3. edycji „Dźwięków Słów”, zaprezentuje tym razem premierowy zbiór pieśni i ludowych gawęd, ubierając je we współczesne kompozycje. W Scenie Otwartej, podobnie jak i W czterech ścianach, również nie zabraknie gości zagranicznych.
Bogaty program muzyczno-teatralny uzupełnią Spotkania, przygotowywane przez znakomitych dziennikarzy radiowych – Teresę Drozdę i Piotra Wróblewskiego.

Więcej informacji:
www.facebook.pl/LubelskiSalonArtystyczny
www.dzwiekislow.pl


DZIEŃ I (CZWARTEK)


 * Teresa Drozda / Lubelskie początki wielkich karier

 

8 czerwca 2017 / godz. 16:00 / Sala Czarna CK

 

wstęp wolny

Teresa Drozda – dziennikarka radiowa, od 1992 r. związana z Polskim Radiem. W radiowej Trójce od 1997 do 2000 r. prowadziła m.in. „Powtórkę z Rozrywki”, „Pół perfekcyjnej płyty”, „Trójkę pod Księżycem”. Od 1997 r. na stałe jest związana z audycją Janusza Deblessema „Gitarą i piórem”. W Polskim Radio RDC prowadziła m.in. autorską audycję „Strefa Piosenki”, a z Andrzejem Poniedzielskim współtworzyła audycję „Chyba już można...”. Specjalistka w dziedzinie piosenki literackiej, od 1998 r. prowadzi poświęcony jej autorski portal: strefapiosenki.pl oraz jest współautorką teatralnego bloga: chodzimydoteatru.blox.pl. Od 2013 r. spotyka się ze swoimi słuchaczami nie tylko na antenie radiowej, lecz także prowadząc gawędy poświęcone twórczości mistrzów słowa. Podczas festiwalu „Dźwięki Słów” opowie m.in. o artystach, których droga do kariery rozpoczęła się właśnie tu – w Lublinie.

 

W 1944 r. w Lublinie zaczęło się odradzać życie kulturalne Polski. Tu zaczęto wydawać gazety, tu rozpoczęło nadawanie Polskie Radio, tu – po wojennej tułaczce – lądowali artyści. W bogato dopełnionej anegdotami z tamtego czasu gawędzie Teresa Drozda przywoła kilkoro znakomitych artystów, którzy swoje powojenne losy (choćby na chwilę) związali z Lublinem lub tu mieli szansę na rozpoczęcie kariery. A że byli wśród nich m.in. Mieczysław Czechowicz, Wiesław Michnikowski, Józef Małgorzewski, pierwszy spiker Polskiego Radia po wojnie, czy Stefania Grodzieńska, można się spodziewać fascynującego spotkania i dawki ciekawych i mało znanych faktów.

 

strefapiosenki.pl

 

 * Jesus Christ Superstar / Teatr Rampa

 

8 czerwca 2017 / godz. 19:00 / Sala Operowa CSK / Plac Teatralny 1

bilety: I kategoria – 75 zł, II kategoria – 55 zł, III kategoria – 25 zł

 

Libretto: Tim Rice / Muzyka: Andrew Lloyd Webber / Przekład: Wojciech Młynarski, Piotr Szymanowski / Reżyseria: Jakub Wocial, Santiago Bello (choreografia) / Kierownictwo Muzyczne: Tomasz Filipczak / Scenografia: Dorota Sabak

 

Judasz: Sebastian Machalski / Jezus: Jakub Wocial / Maria Magdalena: Natalia Piotrowska / Piłat: Maciej Nerkowski / Herod: Daniel Zawadzki / Kajfasz: Paweł Tucholski / Szymon: Dominik Rybiałek / Piotr: Maciej Pawlak / Annasz: Agnieszka Fajlhauer / Kapłanka 2: Brygida Turowska

 

oraz Anna Kędroń, Wiktoria Jabłońska, Paulina Janczak, Dominika Łakomska, Ewelina Kruk, Natalia Kielan, Santiago Bello, Michał Cyran, Patryk Gładyś, Robert Tondera

 

Zespół muzyczny: Keyboard 1, Dyrygent: Tomasz Filipczak / Keyboard 2: Maciej Tomaszewski / Keyboard 3: Marek Błaszczyk / Bas: Mirosław Wiśniewski / Gitara 1: Bartosz Hołownia / Gitara 2: Jan Malecha

 

Bębny: Grzegorz Poliszak / Instr. perkusyjne: Adam Kram / Flet, klarnet, saksofon tenorowy: Mariusz „Fazi” Mielczarek / Trąbka: Piotr „Ziarek” Ziarkiewicz / Waltornia: Piotr Kowalski

 

„Jesus Christ Superstar” to legendarny musical, który u progu lat 70. XX wieku stał się jednym z największych osiągnięć w historii światowego teatru muzycznego. Jego twórcy – Andrew Lloyd Webber i Tim Rice – zaproponowali nieco rewolucyjną wersję Ewangelii zinterpretowaną dla pokolenia Dzieci Kwiatów. Stworzyli niezwykłą rockową opowieść, w której postać Chrystusa została wystylizowana na pierwszego w dziejach idola. Powstały w 1971 r. legendarny „Jesus Christ Superstar” był pierwszą w historii teatru muzycznego rock operą, a jej fabuła opowiadała o ostatnim tygodniu życia Jezusa z Nazaretu. Niezwykła muzyka wykonywana przez zespół rockowy ze wsparciem sekcji dętej i syntezatorami Mooga zapewniły temu tytułowi światową sławę i ponadczasową świeżość.

 

Twórcy Teatru Rampa porywają publiczność swoją energią oraz śmiałością i pomysłowością sceniczną, tworząc rockowe widowisko, które dotyka każdego i wprowadza w świat mocnych, bardzo osobistych wrażeń. Młodzi wykonawcy przedstawiają historię Jezusa w sposób niezwykle wciągający i poruszający, a przy tym nowoczesny i oryginalny, tworząc genialną całość. W inscenizacji Teatru Rampa zastosowano minimalistyczne środki wyrazu, zapewniające jednak bogactwo i różnorodność znaczeń. Muzyka, interpretacje wokalne, choreografia i poruszające symbole pozwolą każdemu widzowi osobiście odnieść się do widowiska i odnaleźć w nim czytelne dla siebie przesłanie.

 

Warszawa 18 marca 2016 r. była świadkiem własnej premiery „Jesus Christ Superstar” na deskach Teatru Rampa w interpretacji młodych-gniewnych sztuki musicalowej: Santiago Bello, Jakuba Wociala, Roberta Tondery i Tomasza Filipczaka. Wielomiesięczne przygotowania, okupione niejednokrotnie przez artystów zarwanymi nocami, podsycały apetyt publiczności, żądnej adekwatnej do epokowości utworu inscenizacji. I wreszcie premiera – już od pierwszych taktów, scen i fraz okazało się, że warszawska rock opera Teatru Rampa jest wielkim sukcesem […] Widząc kunszt warszawskiego wykonania legendarnej rock opery Webbera, należy z pełną odpowiedzialnością przyznać, iż siła polskiej sceny musicalowej należy do młodego, odważnego i utalentowanego pokolenia artystów, dzięki którym Jezus Chrystus, choć Supergwiazdą być nie chciał, powrócił jako Jesus Christ Superstar […].

 

 

Robert Stawski / „Świat Elit”

 

 

teatr-rampa.pl

 

bilety online: https://www.tiketto.pl/Detale/show_event/2764642/buy/1

 

 * Chłopcy Kontra Basia / Legendy miejskie

 

8 czerwca 2017 / godz. 21:00 / Wirydarz CK

 

wstęp wolny

Zespół Chłopcy kontra Basia wykonuje muzykę autorską z pogranicza jazzu i folku, powstałą z inspiracji polską twórczością tradycyjną. Rozsmakowani w kulturze ludowej, ubierają dawne motywy we współczesne kompozycje, nadając im aktualny wymiar i sens. Ubogacają swe dotychczasowe brzmienie w partie trąbek, ukulele, fortepianu. Dryfują pomiędzy archaicznie brzmiącymi melodiami a tanecznym groovem, eksperymentują z barwami, formą, emocjami. Pomimo minimalistycznego trzonu – śpiewu, kontrabasu i perkusji – starają się wciąż zachwycać i zaskakiwać – także samych siebie.

 

W 2013 roku światło dzienne ujrzał ich debiut fonograficzny – płyta „Oj tak!”, w 2015 – „O”. Obie płyty zostały entuzjastycznie przyjęte przez słuchaczy i krytykę oraz nominowane do Fryderyków. Koncert podczas czwartej edycji festiwalu będzie premierową prezentacją nowego materiału, powstałego na bazie legend miejskich.

 

facebook.com/chlopcykontrabasia

 * Anashim / Sekretny ogród – koncert pieśni żydowskich

 

8 czerwca 2017 / godz. 22:00 / Wirydarz CK

wstęp wolny

Anashim (hebr. „ludzie”) to grupa ludzi muzyki i teatru, a przede wszystkim grupa przyjaciół. Zespół czerpie inspiracje z muzyki etnicznej, jazzu i sztuki scenicznej, a przez to zagłębia się w bogatą i różnorodną kulturę żydowską. „Sekretny ogród...” to muzyka odkrywająca niezwykłą różnorodność gatunku – od sefardyjskiej pieśni weselnej, przez yiddish swing, aż po współczesne kompozycje do tekstów poetyckich. Szukając właściwego wyrazu, udaje się im stworzyć własny język muzyczny, dający przestrzeń dla spójnej, artystycznej wypowiedzi, czerpiącej z naszych doświadczeń i inspiracji.

 

Zespół jest laureatem wyróżnienia w konkursie Radiowej Dwójki NOWA TRADYCJA 2014. W 2015 r. wydał premierowy album „Sekretny ogród", gościł na wielu scenach muzycznych i teatralnych. Wokalistką zespołu jest Marta Gzowska-Sawicka – aktorka, autorka tekstów piosenek i scenariuszy teatralnych. Od 2000 r. związana na stałe z Teatrem Polskim w Bielsku-Białej.

 

facebook.com/marta.sawicka.908

 

DZIEŃ II (PIĄTEK)

 

 * Piotr Wróblewski / Kazimierz Grześkowiak – odmieniec frasobliwy

9 czerwca 2017 / godz. 16:00 / Sala Czarna CK

wstęp wolny

Kazimierz Grześkowiak – odmieniec frasobliwy, to tytuł i jednocześnie hasło spotkania poświęconego postaci tyle kolorowej i znaczącej dla Lublina, co powoli zapominanej. Stąd pomysł przypomnienia jego sylwetki twórczej i osobowości, jak również samej twórczości. Posłużą temu zarówno osobiste wspomnienia, piosenki z jego repertuaru, jak i nagrania z archiwów radia oraz telewizji. Ponieważ Grześkowiak był znany nie tylko z dokonań artystycznych, lecz także zamiłowań kulinarnych, organizatorzy spotkania przygotowali także niespodziankę z tej dziedziny...

 

Grześkowiak to wykonawca i autor wielu popularnych piosenek – żartobliwych, refleksyjnych, lirycznych – w których nawiązywał do swojskiego obyczaju i folkloru. Mawiał, że do śpiewania zainspirował go beskidzki świątkarz Jędrzej Wowro. Jego pamięci zadedykował autorską piosenkę „Salonowy świątek”. Od 1969 r. związany z Silną Grupą pod Wezwaniem. Do najbardziej znanych utworów jego autorstwa należą: „Odmieniec”, „Panny z Cicibora”, „Chłop żywemu nie przepuści”, „W południe”, „To je moje”.

 

Redaktor Piotr Wróblewski – publicysta, dziennikarz muzyczny Radia Lublin, znalazł się w grupie nominowanych do nagrody Angelusa Lubelskiego.

 

 

 * Antonina Krzysztoń / Skarb

 

9 czerwca 2017 / godz. 18:00 / Sala Widowiskowa CK

 

bilety: 25 zł / 35 zł

Antonina Krzysztoń – autorka tekstów, kompozytorka, wokalistka i gitarzystka. Brzmieniowo jej twórczość jest głęboko osadzona w folku. Występuje na wielu imprezach związanych z poezją śpiewaną (m.in. FAMA, Zamkowe Spotkania „Śpiewajmy Poezję”). Jej piosenki, mimo iż dokładnie określone światopoglądowo, trafiają do ludzi o różnych przekonaniach. Krzysztoń stara się szukać tego, co nas łączy; stara się nie oceniać, ale raczej rozważać, zapraszać do zadumy i dialogu. Korzysta z folku, który kocha, co wyraźnie słychać w jej balladach. Jej teksty i muzyka są niezwykle różnorodne, dlatego też każdy może w nich znaleźć coś dla siebie. Jest nie tylko twórcą muzyki do większości piosenek, które śpiewa, ale także autorką tekstów. Podczas festiwalu „Dźwięki Słów” Antonina Krzysztoń zaprezentuje utwory ze swojej nowej płyty „Skarb”, będącej muzycznym podziękowaniem artystom, którzy byli dla niej wsparciem w trudnym okresie dorastania i uczyli ją śpiewać – choć może w dużej mierze nieświadomie. Swój recital Antonina Krzysztoń wzbogaci utworami z repertuaru Cz. Niemena, J. Kelusa, czy B. Okudżawy.

 

Po koncercie odbędzie się spotkanie z artystką promujące nowy album Skarb /Sala Czarna CK/.

 

antoninakrzyszton.pl

 

bilety online: https://www.tiketto.pl/Detale/show_event/2764636/buy/1


 * Piotr Machalica / Piaskownica

 

9 czerwca 2017 / godz. 20:00 / Sala Widowiskowa CK

 

bilety: 25 zł / 35 zł

Piotr Machalica na ekranie zadebiutował w 1979 r. Obecnie gra w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Jest uznanym wykonawcą piosenki aktorskiej, został nagrodzony m.in. na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1986 r. Od 1 lipca 2006 r. jest dyrektorem artystycznym Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.

 

Koncert Piotra Machalicy „Piaskownica" to zbiór tekstów Jana Wołka o trudnej świadomości życia, miłości i sentymentach, napisanych specjalnie dla artysty. Wszystko, co znajdujemy w tekstach, ma swój wyraz w brzmieniu za sprawą wybitnych kompozytorów: Jerzego Satanowskiego, Janusza Strobla, Janusza Grzywacza i Wojciecha Borkowskiego.

 

„Piaskownica” to koncert, którym aktor udowadnia, że poezja śpiewana ma się wciąż bardzo dobrze. Usłyszymy w nim historie romantyczne, mrożące krew w żyłach, męskie, damskie i przygodne – zanurzymy się w piaskownicy życia.

 

facebook.com/piotrmachalicanazywo

 

bilety online: https://www.tiketto.pl/Detale/show_event/2764637/buy/1

 * Nic Wielkiego / „Nie miniemy...”

 

9 czerwca 2017 / godz. 21:00 / Wirydarz CK

 

wstęp wolny

Nic Wielkiego. Dwie siostry – jedno widzenie świata… Zespół porusza się pewnie po różnorodnych nurtach muzycznych – od folku przez poezję śpiewaną, do reggae i jazzu. W ciekawy sposób wykorzystuje możliwości instrumentów tradycyjnych i bardziej egzotycznych, które wyciąga ze swojej nieodłącznej walizki. Grają ciepło, interesująco, z charyzmą. Sami piszą teksty i komponują do nich muzykę. Na scenie funkcjonują już od 2000 roku. Po licznych przerwach i zmianach składu znowu można ich usłyszeć i odczuć ich niesamowitą energię. Są laureatami większości festiwali piosenki autorskiej i poetyckiej. Na tegorocznym festiwalu „Dźwięki Słów” Nic Wielkiego wystąpi z nowym, autorskim, alternatywno-poetycko-folkowo-jazzowym projektem.

 

nicwielkiego.art.pl

 

 * Maja Koman

 

9 czerwca 2017 / godz. 22:00 / Wirydarz CK

 

wstęp wolny

Maja Koman to znana z bezkompromisowości i oryginalności kompozytorka, wokalistka i artystka multimedialna, okrzyknięta przez fanów kobietą o stu twarzach. Artystycznie rozwijała się w różnych dziedzinach, tj.: taniec, fotografia, malarstwo, a nawet charakteryzacja, którą przez chwilę studiowała. Dzięki temu swobodnie łączy te dziedziny, a różnorodne umiejętności wykorzystuje do realizowania swoich pomysłów. Jej debiutancka płyta ukazała się w 2014 r. i została nominowana do Fryderyków 2015 w kategorii Fonograficzny Debiut Roku. Na płycie usłyszeliśmy utwory polskie, francuskie i angielskie. Singiel promujący płytę „Babcia mówi" dotarł do 3. miejsca Listy Przebojów z Charakterem, emitowanej przez Polskie Radio RDC. Charakterystyczne dla artystki jest akustyczne granie z ukulele w towarzystwie kontrabasu i skrzypiec. W czerwcu 2016 r. ukazał się singiel „Jestem” zapowiadający drugą płytę artystki „Na Supełek'', której premiera odbyła się w październiku 2016 r.

 

facebook.com/MajaKomanPage

DZIEŃ III (SOBOTA)

 


 * Śpij, kochana / Teatr Dimmi

 

10 czerwca 2017 / godz. 15:00 / Sala Czarna

 

bilety: 5 zł

Reżyseria: Dominik Gostomski

 

Występują: Anna Gabrysz, Anna-Maria Sieklucka, Maja Bartlewska, Hubert Waljewski, Dominik Gostomski

Muzyka na żywo: Pierwiastek z Trzech

 

„Opowieść” – to idealne określenie dla tego muzycznego spektaklu. Opowieść, która może wzruszyć odbiorcę w każdym wieku. Starsi będą mieli okazję na refleksję, dzieci natomiast zobaczą na scenie magię i sposób, w jaki działa współczesny teatr lalek.

 

Historia małej majowej muszki, która ma przed sobą tylko jeden dzień życia na ziemi, potrafi wzruszyć – przekonają się o tym dwaj przyjaciele, którym się wydaje, że jest im w życiu bardzo źle. Poznając tego sympatycznego owada, zostaną postawieni przed trudnym zadaniem – przeżycia wraz z nią całego życia w jeden dzień.

 

bilety online: https://www.tiketto.pl/Detale/show_event/2764638/buy/1

 * Teresa Drozda / Polskie ślady w czeskiej piosence

 

10 czerwca 2017 / godz. 16:30 / Sala Kinowa CK

 

wstęp wolny

Teresa Drozda, prócz polskiej piosenki literackiej, interesuje się również piosenką czeską. Zaczęło się wiele lat temu od Jaromira Nohavicy, dziś dziennikarka jako pierwsza w Polsce ma czeskie nowości płytowe, często jeździ do Czech, nagrywając wywiady z tamtejszymi artystami – piosenkarzami, filmowcami, aktorami, pisarzami. Swoimi fascynacjami, jak również płytami i rzeczonymi wywiadami, dzieli się z Arturem Andrusem i Markiem Niedźwieckim (radiowa Trójka).

 

Podczas gawędy „Polskie ślady w czeskiej piosence” dowiemy się m.in.: jak brzmią po czesku „Karuzela z madonnami”, „Małgośka” czy słynna kołysanka „Na Wojtusia”? Jak po polsku śpiewają Karel Kryl i Raduza? I jak to możliwe, że czeski zespół Tara Fuki od 17 lat śpiewa tylko polskie piosenki? Do tego Teresa Drozda dołączy oryginalne piosenki czeskich artystów napisane po polsku (lub prawie po polsku)… nagrania nowiutkie i nieco starsze oraz garść opowieści i anegdot.

 

strefapiosenki.pl

 * Broadway Exclusive / Teatr Rampa

 

10 czerwca 2017 / godz. 18:00 / Sala Widowiskowa CK

 

bilety: 30 zł / 40 zł

Soliści: Jakub Wocial, Natalia Piotrowska, Paulina Janczak, Basia Gąsienica-Giewont, Maciej Pawlak

 

Tancerze: Santiago Bello, Ewelina Kruk, Patryk Gladyś, Natalia Kielan

 

Zespół muzyczny: I skrzypce – Paulina Mastyło / II skrzypce – Justyna Milkiewicz / Altówka – Agnieszka Zagroba-Klahs / Kierownictwo muzyczne, wiolonczela – Jan Stokłosa / Kontrabas, bas – Maciej Szczyciński / Instrumenty perkusyjne – Błażej Gawliński

 

„Broadway Exclusive” to wyjątkowe wydarzenie, które w doskonały sposób łączy muzykę i taniec. Składa się na nie klasyka amerykańskiego teatru muzycznego („Porgy & Bess”, „West Side Story”, „Nędznicy”, „Miss Saigon”, „Upiór w Operze”, „Jesus Christ Superstar”), utwory z najnowszych spektakli, które już chwilę po premierach uzyskały status kultowych („Charlie i fabryka czekolady”, „Once, If/Then, Love Never Dies”) czy światowe hity muzyki filmowej („Skyfall”, „Titanic”, „Frozen”) – to tylko niektóre tytuły, które błyszczą podczas dwugodzinnej gali poświęconej gatunkowi.

 

Wszystkie utwory połączone są choreografią Santiago Bello Labradora, w doskonały sposób oddając klimat klasycznego broadwayowskiego teatru muzycznego, gdzie ciało i ruch w połączeniu ze zjawiskowym światłem (Tomasz Filipiak) tworzą jedną całość. Układy choreograficzne powstały na bazie dwóch stylów – Broadway oraz Contemporary.

 

„Broadway Exclusive” to klasyka gatunku. Utwory Leonarda Bernsteina, George’a Gershwina, Andrew Lloyda Webbera czy Toma Kitta zabrzmią w zupełnie nowych aranżacjach. Wszystko to dzięki współpracy z Janem Stokłosą, który ze szczególną starannością i precyzją napisał nowe formy, wydobywając przy tym wszystko to, co daje widzom szansę rozpoznania przebojów.

 

teatr-rampa.pl

 

bilety online: https://www.tiketto.pl/Detale/show_event/2764639/buy/1

 * Joanna Lewandowska / Mężczyźni mojego życia – Marek G. z Krakowa

 

10 czerwca 2017 / godz. 20:00 / Wirydarz CK

 

wstęp wolny

Joanna Lewandowska to artystka utalentowana i wszechstronna. Choć niektórzy nazywają ją wokalistką nurtu tzw. poezji śpiewanej i piosenki aktorskiej, wymyka się wszelkim klasyfikacjom i ograniczeniom. Odnajduje się w rocku, bluesie, jazzie. Niezwykła muzykalność i ekspresja głosu sprawiają, że porywa słuchacza w podróż do niezwykłego świata. Jest laureatką wielu konkursów i przeglądów piosenki, a także odtwórczynią pierwszoplanowych ról w wielu spektaklach muzycznych, m.in.: „Sztukmistrz z Lublina” (J. Szurmiej), „Brat naszego Boga” (P. Aigner), „Tuwim dla dorosłych” (J. Satanowski).

 

Joanna Lewandowska opowieść o „mężczyznach swojego życia” rozpoczyna od tego najbliższego jej sercu – od Marka Grechuty. Oddając hołd wielkiemu twórcy polskiej kultury przypomina, że dzięki swoim niezwykłym tekstom stał się on po trosze „mężczyzną życia” każdego z nas. Podczas koncertu na festiwalu „Dźwięki Słów” usłyszymy jego najbardziej znane utwory: „Świecie nasz”, „Ocalić od zapomnienia”, „Pomarańcze i mandarynki”, „Jak obłok”, a także te mniej znane: „Kraków”, „Miłość”, czy stworzony z myślą o najmłodszych – „Śpij, bajki śnij”.

 

joannalewandowska.art.pl

 

 * Mikromusic

 

10 czerwca 2017 / godz. 21:30 / Wirydarz CK

 

wstęp wolny

Mikromusic to grupa łącząca piękne melodie, kunszt warsztatowy oraz wspaniałą koncertową energię. Enigmatyczny głos wokalistki – Natalii Grosiak – jest prawdziwą wizytówką zespołu, który z roku na rok zyskuje coraz większe uznanie. Muzyka Mikromusic to fuzja jazzu, trip-hopu, rocka, czasem też muzyki ludowej. Na 10-lecie zespołu w 2012 r. wydano koncertowy album oraz DVD „Mikromusic w eterze”. Na początku 2013 r. pojawił się piąty krążek zespołu „Piękny koniec”, zbierający bardzo pozytywne recenzje krytyków i fanów. Mikromusic ma również na swoim koncie nominację do konkursu Camerimage za teledysk do piosenki „Thank God I’m a Woman”. Najnowsza płyta studyjna Mikromusic „Matka i Żony” ukazała się w październiku 2015 r., natomiast w listopadzie 2016 r. odbyła się premiera dwupłytowego albumu „W kwietniu”, stanowiącego zapis trasy koncertowej Mikromusic. Ta wrocławska formacja znakomicie sprawdza się podczas koncertów. Mocą swojego talentu i oryginalnych aranżacji tworzą niepowtarzalny mikro-klimat, budując szczególną więź z publicznością.

 

www.mikromusic.pl

 

DZIEŃ IV (NIEDZIELA)

 

 * Alicja w Krainie Czarów

11 czerwca 2017 / godz. 16:00 / Wirydarz CK

bilety: 5 zł / 10 zł

na podstawie fragmentów powieści "Przygody Alicji w Krainie Czarów" i "O tym, co Alicja odkryła po drugiej stronie lustra" w tłum. Macieja Słomczyńskiego / PWST Filia we Wrocławiu / reż. Jerzy Bielunas

 

 

 

Reżyseria i adaptacja: Jerzy Bielunas

 

Muzyka: Szczepan Pospieszalski / Kostiumy: Elżbieta Terlikowska / Ruch sceniczny: Ewelina Ciszewska / Przygotowanie wokalne: Małgorzata Jaworska-Kaczmarek / Asystent reżysera: Dominik Gostomski / Kostiumy i maski: Pracownia Plastyczna PWST Filia we Wrocławiu

 

Występują: Iga Bancewicz, Maja Bartlewska, Helena Hajkowicz, Agata Jakoniuk, Joanna Kowalska, Agnieszka Nowakowska, Julia Rzepecka, Anna-Maria Sieklucka, Monika Stanek, Mikołaj Bańdo, Dominik Gostomski, Wojciech Grzywa, Kornel Sadowski, Tomasz Tywoniuk, Hubert Waljewski

 

„Alicja w Krainie Czarów” to spektakl dyplomowy studentów Wydziału Lalkarskiego wrocławskiej Filii PWST w Krakowie, stworzony pod kierunkiem reżysera Jerzego Bielunasa, który przyzwyczaił już widzów do znakomitych widowisk muzycznych. Sztuka powstała na podstawie fragmentów powieści Lewisa Carolla „Przygody Alicji w Krainie Czarów” i „O tym, co Alicja odkryła po drugiej stronie lustra” w tłumaczeniu Macieja Słomczyńskiego.

 

„Alicja dla dzieci jest opowiastką pełną niezwykłych przygód, zdumiewających bohaterów, zabawnych wierszyków i nagłych zwrotów akcji, zupełnie zrozumiałych i przyjętych w królestwie bajki. Alicja dla dorosłych jest […] arcydziełem, którego myślą przewodnią jest analiza umysłu ludzkiego pogrążonego we śnie. […] Każdy, kto śnił (a śniliśmy wszyscy), wie, że niemal wszystkie sny składają się z niejasnego ciągu wydarzeń mających własną logikę senną, łańcuch przyczyn i skutków, które częściowo wymykają się śpiącemu, choć wie on, że są z nim związane, i dlatego często stara się je rozpaczliwie uporządkować przed przebudzeniem. Mówiąc słowami Alicji: Trochę to trudno zrozumieć... nasuwa jakieś myśli... ale nie wiem dokładnie jakie!” / Maciej Słomczyński („Od tłumacza” w: Przygody Alicji w Krainie Czarów, Czytelnik, Warszawa 1972)

 

pwst.wroc.pl/teatr-pwst

 

bilety online: https://www.tiketto.pl/Detale/show_event/2764640/buy/1

 

 * Tara Fuki

 

11 czerwca 2017 / godz. 19:00 / Sala Widowiskowa CK

 

bilety: 20 zł / 30 zł

Tara Fuki to czeski zespół muzyczny grający muzykę z pogranicza folku, world music i avant-pop. Zespół powstał w Brnie w roku 2000. Członkiniami Tara Fuki są dwie czeskie wiolonczelistki polskiego pochodzenia – Andrea Konstankiewicz i Dorota Blahutova.

 

Muzyka Tara Fuki to z całą pewnością unikatowa, energiczna mieszanka, oparta na prostych improwizacjach, które nabierając dynamiki, tworzą niezwykle ekspresyjną, spójną całość. Bogata w naleciałości różnych styli muzycznych z posmakiem dalekich krain, tworzy oryginalny kalejdoskop bogatego wewnętrznego świata. Brzmienie dwóch drewnianych instrumentów połączone z dźwiękiem słów tworzy delikatną sieć tonów, która za pomocą jednego ruchu smyczka może się zmienić w niebezpieczną pułapkę. Muzyka Tara Fuki jest jak sen, czasem delikatna i łagodna, innym zaś razem bombarduje swoją intensywnością.

 

tarafuki.eu

 

bilety online: https://www.tiketto.pl/Detale/show_event/2764641/buy/1

 * Marcelina

 

11 czerwca 2017 / godz. 20:30 / Wirydarz CK

 

wstęp wolny

Marcelina – wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka. Jej koncerty to niezwykła dawka energii wspierana przez znakomity zespół, o czym przekonamy się już niebawem. Na swoim koncie Marcelina ma trzy autorskie płyty oraz wiele gościnnych udziałów (m.in. współpracę z Grubsonem, Happysad czy Piotrem Roguckim). Była nominowana m.in. do prestiżowej polskiej nagrody – Fryderyków, występowała na najważniejszych Festiwalach w Polsce: dwukrotnie na Opener, a także Coke Live, Off Camera, Głównej Scenie Przystanku Woodstock. Występowała także w Londynie, Paryżu, Risoul, Les Sybelles, na Mauritiusie, a jesienią 2016 roku odbyła trasę koncertową w Japonii. W ubiegłym roku jako jedyna polska artystka wystąpiła na Głównej Scenie Orange Warsaw Festiwal u boku takich gwiazd, jak: Skunk Anansie, Lana del Ray i Die Antwoord. Otrzymała również nagrodę specjalną dla „Artysty w sieci" podczas Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.

 

marcelinaofficial.com

 * Lau Nau

 

11 czerwca 2017 / godz. 22:00 / Wirydarz CK

 

wstęp wolny

Lau Nau (Laura Naukkarinen) – wokalistka, producentka, kompozytorka, na fińskiej scenie freak folkowej pojawiła się ponad 10 lat temu. Pierwsze solowe albumy Lau Nau zostały wydane w USA, w 2005 i 2008 r. Trzeci album Lau Nau „Valohiukkanen” („Cząstka światła”) nominowano do prestiżowych nagród muzycznych w Finlandii, tj. Teosto.

 

Jej koncerty opisywane są jako czarujące i pełne ciepła. Tworzą je smutne piosenki będące kwintesencją psychodelicznego folku. Tradycyjne fińskie instrumentarium podrasowane klasycznie skandynawską elektroniką w połączeniu z anielskim głosem Lau Nau daje piorunujący w swej prostocie efekt. Jej czwarty album „HEM. Nĺgonstans” („Dom. Gdzieś”) przenosi nas do ulotnej granicy między współczesną muzyką klasyczną i eksperymentalną. Jak pisze sama artystka: Gdyby literatura była muzyką, to książki byłyby jak drzewa z kartkami zamiast liści. Muzyka jest jak trójwymiarowy obraz tworzony przez dźwięki prosto z głębi duszy. W ostatnich latach Naukkarinen tworzy muzykę do filmów, spektakli teatralnych, chorografii tanecznych i instalacji dźwiękowych.

 

launau.com

 

Bilety dostępne w Kasie Centrum Kultury w Lublinie oraz na tiketto.pl !