Informacje o wydarzeniach w Warsztatach Kultury w Lublinie


Warsztaty Kultury w Lublinie
ul. Grodzka 5a, 20-112 Lublin
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ; www.warsztatykultury.pl


Miasto movie

Warsztaty Kultury

5, 12, 19, 26 kwietnia 2017Wiosenna odsłona cyklu Miasto movie poświęcona będzie dziecięcym bohaterom. Organizatorzy starają się uchwycić kilka nurtów przynależnych do zagadnienia. Będą zatem społecznie zaangażowane obrazy dotyczące problemów młodzieży, a także wielkie, ponadczasowe kino z dziecięcymi bohaterami w centrum wydarzeń.

Program na kwiecień:
    * 5 kwietnia 2017, godz. 19.00 – „Bestie z południowych krain”, reż. Benh Zeitlin, czas 93’, 2012 r.
Bestie z południowych krain - Zjawiskowy film z pogranicza realizmu magicznego, kina społecznie zaangażowanego i niskobudżetowych produkcji amerykańskiego offu. Hushpuppy to kilkuletnia dziewczynka, wychowująca się w skrajnie ubogich warunkach, przy boku nadużywającego alkoholu ojca. Taki opis mógłby sugerować kolejny dramat dotykający tematu patologii i trudnych relacji ludzi wyrzuconych na społeczny margines. Film wymyka się jednak tej prostej klasyfikacji; mamy tu bowiem do czynienia z elementami baśniowymi, wręcz magicznymi. Mała bohaterka tworzy wokół siebie niezwykły świat, ma niesamowity kontakt z otaczającą ją przyrodą. Posiada też przynależną małym dzieciom, nieskażoną doświadczeniem dorosłych, percepcję. Niebawem przed nią i jej ojcem czas próby – nadchodzi wielka powódź, mogąca zalać ich dom. Wraz z powodzią pojawią się też tytułowe bestie, którym Hushpuppy będzie musiała stawić czoła.

  * 12 kwietnia 2017, godz. 19.00 – „Śmieć”, reż. Stephen Daldry, czas 115’, 2014 r.
Śmieć - Akcja filmu dzieje się w okrytych złą sławą slumsach Rio de Janeiro, a jego bohaterowie to typowe biedne dzieciaki z faweli. Dni spędzają na wysypisku śmieci, szukając pośród odpadków czegokolwiek, co mogłoby poprawić ich egzystencję. Kiedy znajdują w śmieciach portfel z gotówką, nie spodziewają się, że to początek ogromnych kłopotów. Portfelem interesuje się bowiem skorumpowany policjant, a w środku zawarta jest niezwykle ważna informacja. Tak zaczyna się dramatyczna przygoda młodych bohaterów. Warto wybrać się wraz z Miasto movie na dwie godziny do Brazylii i poznać tą niesamowitą historię.

  * 19 kwietnia 2017, godz. 19.00 – „Boyhood”, reż. Richard Linklater, czas 163’, 2015 r.
Boyhood - Niezwykły, autentyczny zapis życia i dorastania małego chłopca imieniem Mason. Obraz był kręcony ponad dziesięć lat, pomiędzy 2002 a 2013 rokiem, co jest prawdziwym ewenementem w Hollywood. Na ekranie śledzimy każdy krok bohatera, zarówno kluczowe dla jego losów momenty, jak i prozaiczne, codzienne czynności. Z tego niezwykłego zapisu i obserwacji wyłania się dzieło próbujące dotknąć i zgłębić fenomen ludzkiej egzystencji i istotę naszej obecności na ziemi. Jest tu czas na śmiech i na łzy, radość, tęsknotę czy żal. Wielkie momenty człowieka, jak i ulotną banalność poszczególnych dni.


   * 26 kwietnia 2017, godz. 19.00 – „Kola”, reż. Jan Sverak, czas 104’, 1996 r.Kola
Kola to mały rosyjski chłopiec, który poprzez splot różnych zdarzeń trafia pod opiekę ekscentrycznego i mało odpowiedzialnego wiolonczelisty Frantiszka. Akcja dzieje się w Pradze, w schyłkowym okresie rządów komunistycznych. Frantiszek znany z zamiłowania do zabawy lekkoduch, będzie musiał sprawdzić się w roli opiekuna i przewartościować swoje życie. Subtelna refleksja nad światem miesza się tu z pełnymi humoru i radości scenami. Historia relacji chłopca i jego opiekuna na zmianę wzrusza i bawi, nie pozostawiając widza obojętnym. Zasłużony Oscar oraz Złoty Glob dla Jana Sveraka za najlepszy nieanglojęzyczny film w 1997 roku.O CYKLU MIASTO MOVIE:
Dajemy głos miastu. Zapraszamy na cykl pokazów filmowych gdzie miasto jest tłem, ale i bohaterem, przestrzenią do życia i scenerią filmowych historii, cichym świadkiem kameralnych opowieści oraz aktywnym uczestnikiem kinowego zgiełku. Miejscem gdzie bezustannie przenikają się ludzkie problemy i dramaty, ale też wielkie nadzieje, marzenia i triumfy.


Miasto mówi u nas w wielu językach – obrazu, dźwięku, opowiadanej historii… językiem Terry’ego Gilliama, Federico Felliniego, Jima Jarmusha czy Wong Kar Waia. Ma też bardzo wiele twarzy, bywa piękne, groźne, radosne, melancholijne, ale zawsze ciekawe i mające swoją opowieść.

Pokazy filmowe ułożone zostały w cykle tematyczne prezentujące różnorodne obszary związane z funkcjonowaniem miast oraz życiem ich mieszkańców. Seansom towarzyszą prelekcje oraz spotkania dyskusyjne.

Przygotowanie cyklu: Agnieszka Wojciechowska, Rafał Chwała

 

Organizatorzy zastrzegają… sobie prawo do odwołania lub zmiany poszczeólnych punktów programu.