Informacje o wydarzeniu w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej   

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie
Centrum Dokumentacji Nazizmu Miasta Kolonia
Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau
oraz współautorzy
Peter Siebers i Gideon Greif

zapraszają na otwarcie wystawy

AUSCHWITZ, FABRYKA ŚMIERCI
TOPOGRAFIA I CODZIENNOŚĆ OBOZU KONCENTRACYJNEGO ORAZ ZAGŁADY

3 lutego 2017 r., godz. 17.00

Galeria Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego
ul. Narutowicza 4

Wystawa będzie czynna do 25 marca 2017 r. w godzinach pracy Biblioteki

Wstęp wolny

 


W otwarciu wystawy zapowiedzieli swój udział przedstawiciele Ambasady Niemiec w Polsce, przedstawiciele Miasta Kolonia, dyrektorzy placówek dokumentujących walkę i męczeństwo narodu polskiego, przedstawiciele fundacji i stowarzyszeń polsko-niemieckich.

W czasie otwarcia wystawy, z inicjatywy Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, 7 szkół z województwa lubelskiego zostanie wyróżnionych i uhonorowanych dyplomem specjalnym dla placówek szkolnych zasłużonych dla dialogu polsko-niemieckiego.

„Auschwitz” to słowo którego dziś często używa się jako metafory najokrutniejszych zbrodni popełnionych przez nazistowskie Niemcy. „Auschwitz” to przede wszystkim symbol Holocaustu – celowo realizowanej zagłady europejskich Żydów. Auschwitz był największym obozem zagłady w ramach tak zwanego „Endlösung der Judenfrage” (ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej). Jednocześnie „Auschwitz” to symbol wyjątkowego cierpienia Narodu Polskiego pod okupacją niemiecką. „Auschwitz” to wreszcie ważne miejsce pamięci o ludobójstwie Sinti i Romów, jak również symbol cierpienia radzieckich jeńców wojennych. Swoista uniwersalizacja pojęcia „Auschwitz” oznacza jednak, że wydarzenia historyczne schodzą często na dalszy plan. Przestają mieć związek z konkretną przestrzenią geograficzną, a pamięć o ofiarach i sprawcach się zaciera. Niniejsza wystawa pokazuje, że „Auschwitz” było i jest konkretnym punktem na mapie. „Auschwitz, fabryka śmierci” to pierwsza tak szczegółowa rekonstrukcja miejsca kaźni w jego wymiarze planistycznym i budowlanym.

Trzonem wystawy są rysunki techniczne i plany architektoniczne, które stanowią pełną dokumentację tak zwanego obozu macierzystego. Pokazano również rekonstrukcje obozu zagłady Auschwitz-Birkenau oraz podobozu w Monowicach. Taka forma prezentacji jest wyjątkowa. Ponadto rysunki techniczne zestawiamy z rysunkami wykonanymi przez więźniów oraz ich biografiami.

W ten sposób technokracja terroru i zagłady staje naprzeciw pełnej cierpienia codzienności więźniów. Dzięki stanowiskom multimedialnym prezentowane są także świadectwa ocalałych.

Wystawa „Auschwitz, fabryka śmierci” pokazywana była po raz pierwszy w Centrum Dokumentacji Nazizmu w 2015 roku. Liczba około 28500 odwiedzających świadczy o ogromnym zainteresowaniu. Wystawę, a także towarzyszący jej program edukacyjny, wsparło Ministerstwo Spraw Zagranicznych RFN, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, jak również kasa oszczędnościowa Sparkasse KölnBonn i kolońskie przedsiębiorstwo komunikacji publicznej Kölner Verkehrsbetriebe AG. W listopadzie 2015 roku wydawnictwo Emons-Verlag opublikowało katalog pod tym samym tytułem, co wystawa.

Wystawa powstała jako wspólny projekt Centrum Dokumentacji Nazizmu Miasta Kolonia oraz Petera Siebersa (Kolonia) i prof. Gideona Greifa (Tel Awiw) we współpracy z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. Wystawę uzupełni oryginalna korespondencja więźniów KL Auschwitz (w wyborze Barbary Oratowskiej, kierownika Oddziału Martyrologii "Pod Zegarem"), będącaw dyspozycji Muzeum Lubelskiego.

   

Dział Informacji i Promocji WBP

im. H. Łopacińskiego w Lublinie
8
1-52-87-417
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Organizatorzy zastrzegają… sobie prawo do odwołania lub zmiany poszczeólnych punktów programu.