Informacje różne z Lublina i regionu

   

DDK "Węglin"
ul. Judyma 2a

 

Luty w DDK "Węglin"  4 lutego 2017, godz. 17.00 - spotkanie z Marią Peszek, cykl Wieczne Czytanie / Tadeusz Nowak


Czyta – Maria Peszek
Wprowadzenie – dr hab. Rafał Szczerbakiewicz
Kurator cyklu – Mateusz Nowak

Bilety:
15 zł – normalny
10 zł – ulgowy (uczniowie, studenci, Seniorzy)

Jaka jest najtrafniejsza formuła ateizmu? Prawdziwego czyli takiego, który nie wypływa z wstydliwych kompleksów antyklerykalnych? Ateizmu, którego nic nie wzrusza tak bardzo jak święte uczucie, naiwność i czystość chłopskiej wiary? Ateizmu, który jest owocem chrześcijańskiej obietnicy–Agape, miłości która w nas pracuje konfrontowana ze skandalem zła i śmierci? Jacques Lacan pisze: „Bóg jest nieświadomością”. I dokładnie tak dzieje się w mistycznie wyczulonej poezji Pustki – post-chrześcijańskiej liryce Tadeusza Nowaka. Drugiej takiej w naszej literaturze po Bolesławie Leśmianie.

Tadeusz Nowak urodził w Sikorzycach. W zamkniętej w sobie wsi, zbudowanej w kształcie wielkiego koła, z gromadzkim błoniem pośrodku, odgrodzonej pierścieniem sadów na tyłach chat od pól. Wsi przytulonej do lewego brzegu Dunajca. Ta mała śródlądowa wyspa stanowi Nowakowy Raj. Kraj pra-początku. Itakę. Miejsce wiecznego powrotu. Realny geograficzny punkt na mapie, który jest źródłem całego poetycko-mitologicznego Wszechświata znaków. Socrealistyczna młodzieńcza zdrada tego rdzennego dziedzictwa okazała się kosztowną, ale „twórczą zdradą”, która kazała poecie powrócić do korzeni ojców. Właściwy debiut – tomik „Prorocy już odchodzą” stworzył groteskową formułę poetyckiego świata podmiotu pochodzącego ze wsi i zarazem odseparowanego od niej społecznym awansem. W takim rozpadającym się świecie poszukuje on utajonych ziaren sensu, przeczuć jego metafizycznego fundamentu. Jego dziedzictwo jest coraz bardziej umuzealnione w „folklorystycznej” konwencji polskiej wsi. W spłyconej obrzędowości religijnej szuka zatem głosu zaginionej transcendencji. Niejasne jej echa wyniosły się z „kościółków”, z sakralnych, sygnaturek i rytów. Odzywają się jeszcze w poetyckim uchu w na wpół orgiastycznych festynach, w bełkocie „wiejskich głupków”, w oczach zabijanych przez chłopów zwierząt, w pijackich zwidach pijanej wsi, w jego fantazmatycznej baśniowej wyobraźni rodem z „prymitywnych” warstw zbiorowej nieświadomości. Poeta Wsi wie, jak niegdyś wiedział to Rabelais, że prawdziwie święte jest to, co nie święte. Ta niska mistyka, kult prostego świata i rzeczy jest w istocie panteistyczną chłopską pochwałą Ziemi i ziemskości. Wieś jest Wspólna, bo Wieś jest śladem naszego ludzkiego Prawdziwego Domu. Już „Bóg się z niej wyprowadził”, ale człowiek jeszcze ją zamieszkuje. Stąd Nowak sprzeciwia się zanikowi tej pierwotnej kulturowej formy i jest „pieśniarzem chłopskiego plemienia” (Jan Błoński).

Poeta od ludzi zmierza w głąb Bytu, w sferę metafizyki. Nie przekracza jednak „fizycznych” ram świata. Przeciwnie –Transcendencję umiejscawia w jego immanencji, w przepychu barw, dźwięków i kształtów Natury, odsłaniając poezją wymiar sakralny Realnego. Człowiek jest cząstką uwikłaną zawsze w Całość. Natura okazuje się tu wręcz „współistotna” Bogu. Jest Wszechbytem „wszystkich rzeczy widzialnych i niewidzialnych”, sferą człowiekowi najbliższą jest każda drobina istnienia: ziarnko piasku i ciała niebieskie; źdźbła trawy. Jeśli jest w tym Bóg to przede wszystkim Bóg cierpiący, gdyż cierpienie przenika uniwersalnie cały żywy świat. Dlatego w wierszach Nowaka bezpośrednio „reprezentuje”Boga Chrystus, nigdy Bóg Ojciec ani Duch Święty. Są jeszcze bożkowie, także „święci i niepojęci”: „bóg trawiasty”, „bóg od myszy mniejszy”, „bóg pomoru i pożogi”. Wyrazem szczególnym tego kosmicznego Cierpienia i Udziału jest poezja, pojmowana przez Nowaka nie jako sztuka, lecz liturgia, modlitwa i sposób istnienia. Słowo poetyckie staje się słowem sakralnym przez to, że poeta mówiący do Wszystkich, wobec Wszystkich i w imieniu Wszystkiego–powierza, "udziela" się Wszystkim. Słowo poetyckie jest więc nie tylko opowieścią, ale aktem i gestem mesjańskim. Dlatego Nowak nazywa swoje wiersze psalmami (czyli aktami liturgii) i traktuje je jak reprezentacje czasu istnienia – co widać w samych tytułach większości utworów: „Psalm suchotniczy, bezsenny, kulejący, uchylony, zabandażowany, rodny, zabity deskami, przykuty do łoża...”. A Bóg jest w tej poezji Milczeniem, jest jej symptomatyczną Nieświadomością.

Utwory Tadeusza Nowaka przeczyta MARIA PESZEK – aktorka, wokalistka, wielokrotnie nagradzana za swoje dokonania teatralne i muzyczne.

WIECZNE CZYTANIE
Cykl spotkań „Wieczne Czytanie” to propozycja dla tych, którzy poezję czytają, ale i dla tych, którzy są do niej nieprzekonani. Dla jej koneserów i wrogów. Jej miłośników i tych, którzy pozostają na nią obojętni. Z przekonaniem, że wiersze czytane głośno mogą pobudzać wyobraźnię, prowokować do refleksji i wywoływać uczucie, zapraszamy na ich wieczne czytanie. Te spotkania będą dedykowane i przygotowane dla poetów, których nie ma. Oby się od tego w grobie nie przewrócili. Kurator cyklu – Mateusz Nowak. Konsultacja literacka – dr hab. Rafał Szczerbakiewicz.

 * 9 lutego 2017, godz. 19.00- koncert klezmer Team, cykl Muzyczna Podróż w czasie


„Klezmer Team” -   koncert z cyklu „Muzyczna podróż w czasie”

Pierwszy koncert z cyklu „Muzyczna podróż w czasie” w 2017 roku będzie odkrywał tajniki muzyki klezmerskiej. Historia wspólnoty żydowskiej w Lublinie sięga blisko 700 lat i szczególnie z okazji jubileuszu miasta Lublina warto wrócić do tych miejsc gdzie ta muzyka miała swoje korzenie. Muzyka, którą zapoczątkowali żydowscy muzykanci wędrowni do dziś ma grono swoich słuchaczy.

„Klezmer Team” tworzą lubelscy muzycy. Stanisław Leszczyński (skrzypce), Damian Szymczak (klarnet), Jarosław Wrona (akordeon) oraz Jan Leszczyński (kontrabas). Wykonują muzykę klezmerską, bałkańską oraz blisko wschodnią we własnych aranżacjach.  Repertuar wzbogacają o własne kompozycje. Grupa powstała w 2011 roku i ma na swoim koncie płytę autorską. Artyści użyczyli muzyki do amerykańskiego filmu dokumentalnego „Raise the Roof”. Koncertowali na terenie Polski i Niemiec dając ponad 80 koncertów.

O cyklu:
Muzyczna Podróż w czasie to cykl koncertów, w którym prezentujemy dzieła najwybitniejszych kompozytorów poszczególnych epok – od renesansu do współczesności. To oprócz koncertu rozmowa o muzyce klasycznej, stylistyce poszczególnych gatunków, tendencjach panujących w każdej z epok. Zaproszeni goście specjalizują się w wykonywaniu muzyki charakterystycznej dla danego gatunku i stylu. Poprzez ubiór i instrumenty starają się jak najwierniej oddać ducha danej epoki.

 

 * 14 lutego 2017, godz. 09.45 -  spotkanie z Józefem Szopińskim, cykl Spotkanie z Gościem

 
Z cyklu „Spotkanie z Gościem”, w ramach działalności Klubu „Aktywni 50+”, serdecznie zapraszamy Seniorów na warsztaty, poświęcone muzyce. W trakcie spotkania zastanowimy się jaka muzyka nas inspiruje, przy jakiej chcemy odpoczywać, a przy jakiej tańczyć. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się w jaki sposób powstaje program muzyczny i zaprojektują własny dedykowany seniorom. Gościem spotkania będzie redaktor Radia Lublin Józef Szopiński.

„Spotkanie z Gościem” to cykl w ramach działań Klubu „Aktywni 50+” podejmujący tematykę zjawisk współczesnej kultury. Poprzez interesujące wykłady i warsztaty pragniemy zachęcić Seniorów do aktywnego udziału w życiu kulturalnym.
Koordynatorką działań Klubu „Aktywni 50+” jest Anna Grzybek.
   18 lutego 2017, godz. 17.00 -
monodram w wykonaniu Mateusza Nowaka, Od przodu i od tyłu. Urodziny Julianka


16 lutego 2017 r. przypada 260 rocznica urodzin Juliana Ursyna Niemcewicza. „Przyszedłem na świat w dziewięć miesięcy po nocy poślubnej moich rodziców – Marcelego i Jadwigi Niemcewiczów” - jak mówi przeze mnie w spektaklu „Od przodu i od tyłu” autor „Powrotu Posła”. Postanowiliśmy z Julianem (z którym mam, wydaje mi się, dobry kontakt), żeby 83. granie monodramu było dedykowane tej rocznicy. Będą wszyscy: Caryca Katarzyna, Król Stanisław August Poniatowski, Państwo Niemcewiczowie, Michał Zabiełło, Żona Posła Pruskiego, Szczęsny Potocki, Tadeusz Kościuszko i inni towarzysze niedoli. Mamy nadzieję, że będziecie i Państwo. I że będzie tort.


Mateusz NowakO spektaklu
monodram inspirowany rozprawą doktorską „Niemcewicz od przodu i tyłu” Karola Zbyszewskiego
reżyseria - Stanisław Miedziewski
scenariusz: Stanisław Miedziewski i Mateusz Nowak
wykonanie - Mateusz Nowak
kostium - Magdalena Franczak
czas trwania - 55 min

Treść monodramu skoncentrowana jest wokół XVIII-wiecznej Polski w przededniu jej upadku. W swej powieści, która jest niedoszłą pracą doktorską, Karol Zbyszewski wyśmiewa z równą werwą polityków ze zwalczających się obozów, duchowieństwo, wojsko, nie oszczędzając też króla ani głównego bohatera, autora „Powrotu posła”. Wykpiwa pijaństwo, lenistwo, lekkomyślność, zamiłowanie do pustego frazesu i gestu, dewocję, pieniactwo polityczne i inne przywary, całe społeczeństwo czyniąc w jakimś sensie odpowiedzialnym za klęskę rozbiorów. Sceniczna adaptacja powieści Zbyszewskiego w opracowaniu Stanisława Miedziewskiego i Mateusza Nowaka korzysta z tworzonych w powieści obrazów makabrycznego świata błaznów, którymi główny bohater – król, dyryguje…

Zrealizowano w ramach Stypendium Prezydenta Miasta Lublin. 

Spektakl zagrany dotychczas 82 razy w Polsce i zagranicą. Prezentowany na międzynarodowych festiwalach teatralnych oraz gościnnie w Albanii, Armenii, Czechach, Kuwejcie, Mongolii, Niemczech, Słowacji (czterokrotnie), Turcji oraz na Ukrainie (pięciokrotnie).

Nagrody:

 • "SPECIAL ACKNOWLEDGEMENT" na 10. International MonodramaFestival "Thespis" w Kiel - Niemcy
 • Nagroda "Best Young Artist" na 13th International Theater Festival "Saint Muse" w Ulan Bator - Mongolia
 • Nagroda "Best Male Role" na 13th International MonodramaFestival "ALBAMONO" w Albanii
 • Nagroda za najlepsze przedstawienie festiwalu na 12. Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego w Warszawie
 • Nagroda Indywidualna Bogusława Kierca oraz Nagroda Wrocławskiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru na 48. Międzynarodowych Wrocławskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora
 • Nagroda Publiczności na 29.  Toruńskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora
 • Grand Prix na 7. Przeglądzie Monodramów "42-200 Monodram" w Częstochowie
 • Grand Prix na 3. Ogólnopolskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora SOLO w Olsztynie
 • Tytuł STRZAŁY 2014 - WYDARZENIE KULTURY - przyznany przez czytelników lubelskiej Gazety Wyborczej
 • Nagroda za kreację aktorską na 42. Tyskich Spotkaniach Teatralnych
 • Grand Prix na 11. Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niewielkich w Lublinie
 • Grand Prix za kreację aktorską na 17. Ogólnopolskim Festiwalu Sztuk Autorskich i Adaptacji WINDOWISKO w Gdańsku
 • Nagroda Jury dla Najlepszego Aktora oraz Nagroda dla spektaklu od Loży Teatrów Białołęckich na 17. Festiwalu Teatrów Niezależnych "Garderoba Białołęki" w Warszawie


Materiały wideo:

http://www.ipla.tv/Wysokie-c-monodram-ktory-podbija-europe/vod-6384688#/r-5
https://www.youtube.com/watch?v=TE2P_znrIbQ
https://www.youtube.com/watch?v=pe3DXwQH_B0&list=PLvvCW7CznpTB8ClgwBGiWs5SpGVhQQBVD&index=5
https://www.youtube.com/watch?v=u0lzHMbCSyo&index=4&list=PLvvCW7CznpTB8ClgwBGiWs5SpGVhQQBVD
https://www.youtube.com/watch?v=T1etul7ZnD0&list=PLvvCW7CznpTB8ClgwBGiWs5SpGVhQQBVD&index=3
https://www.youtube.com/watch?v=nEmM_6pUBN8

Recenzje, artykuły i rozmowy związane ze spektaklem:

http://teatralny.pl/recenzje/czerep-rubaszny,671.html
http://www.aict.art.pl/loia-mainmenu-71/3317-od-przodu-i-od-tyu
http://kulturaonline.pl/wrostja,mistrzowskie,monodramy,tytul,artykul,19406.html?p=3
http://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/180321.html
http://afiszteatralny.blogspot.com/2014/10/od-przodu-i-od-tyu-rez-stanisaw.html
http://teatrdlawas.pl/artykuly/446-monodram-i-monostworzenie
http://okiem-widza.blogspot.com/2015/09/od-przodu-i-od-tyu-ogolnopolski.html
http://kulturaonline.pl/monodram,forma,kontaktu,ze,swiatem,tytul,artykul,19533.html
http://kuriergalicyjski.com/images/archiwum/kg/pdf/kg_2016_1_245.pdf

Bilety
15 zł - normalny
10 zł - ulgowy (uczniowie, studenci, Seniorzy)

 

 25 lutego 2017, godz. 19.00 - koncert zespołu LOTTO, cykl Peryferia

Zespół założony pod koniec 2012 roku,skupiający trzy kreatywne umysły współczesnej muzyki. Razem eksplorują granice takich rodzajów muzyki,jak improv, country, noise, minimalizm, tworząc muzykę hipnotyczną i wzruszającą jednocześnie. Debiutancki album ASK THE DUST zostałwydany pod koniec 2014 rokuprzez LADO ABC.LOTTO zagrało wiele koncertów w tym naistotnych festiwalach,takich jak: Jazz Jantar w Gdańsku, Nickelsdorf Konfrontationen in Austria, Densités in France, Kraak in Belgium (z Konradem Smoleńskim) orazna Heidelberg's Enjoy Jazz.Drugi album LOTTO zostałwydany w kwietniu 2016 roku przez wytwórnię Instant Classic i spotkał się z ciepłym przyjęciem krytyki.„Jak się jednak okazuje, grana w perfekcyjnym skupieniu muzyka o tak prostej strukturze może się okazać wyjątkowo wciągającym doświadczeniem. Niekoniecznie skomplikowane formy pochłaniają najmocniej”.Polityka“Elite Felinewypełniłydwiedługiekompozycjebędąceczymśnakształthalucynogennychdźwiękowychoparówprzenikających w łagodnymtempie do naszejpodświadomości”.}NowaMuzykaPłyta Elite Feline zdominowała większość rankingów podsumowujących 2016 rok. Została, min. uznana za płytę roku w plebiscycie Gazety Wyborczej, w której brało udział 40 polskich krytyków muzycznych.
„Lotto przypomina zespół głodnych wiedzy geniuszy którzy przechodzą przez strumień gorączkowych improwizacji. Gdy nagle dokonują oślepiającego odkrycia, celebrują pojedynczą myśl, wielokrotnie ją powtarzając”.


attn:magazine„Ask the Dust nie poddaje się łatwym klasyfikacjom. Album przeskakuje między nastrojowym, powolnym eksperymentem na pograniczu rocka i jazzu, a nieskrępowaną wysokooktanową  improwizacją idronową post-rockową dekonstrukcją, zredukowaną do pojedynczych akordów gitary i strzępów sprzężeń, które unoszą się w powietrzu jak kurz w upalny letni dzień”.Weed Templehttp://thequietus.com/articles/20029-listen-lotto-on-instant-classic
http://lottoband.bandcamp.com/releases
https://www.youtube.com/watch?v=AK2XX4wauz0
https://www.youtube.com/watch?v=AK2XX4wauz0