Informacje o wydarzeniu w Galerii Labirynt


Galeria Labirynt
ul. ks. J. Popiełuszki 5, 20-052 Lublin
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ; www.labirynt.com


Mikołaj Kowalski – "Nic nadzwyczajnego"

Otwarcie wystawy:
27 stycznia 2017, godz. 19.00
Galeria Labirynt | Plaza; Lublin
ul. Lipowa 13 (wejście od ul. Ofiar Katynia)


Wstęp wolny
Wystawa czynna do
19 lutego 2017 (wt.-niedz., godz. 12.00-19.00)Kurator: Waldemar Tatarczuk
Współpraca: Agnieszka Cieślak

W piątek, 27 stycznia, o godz. 19.00 odbędzie się otwarcie wystawy prac Mikołaja Kowalskiego, absolwenta malarstwa na Wydziale Artystycznym UMSC w Lublinie (dyplom w 2016 roku w pracowni prof. Jacka Wojciechowskiego). „Nic nadzwyczajnego” to pierwsza indywidualna wystawa artysty. Będzie można zobaczyć obrazy i obiekty malarskie powstałe w latach 2015-2017.

Kowalski przywiązuje dużą wagę do wizualnej warstwy swoich prac, stale eksperymentując z ich formą oraz ze strukturą malarskiej materii. Nie mniej ważny pozostaje dla niego temat – pejzaż codzienności wywiedziony z obserwacji otaczającego świata, nieco melancholijny, z elementami subtelnego humoru oraz gry z percepcją widza.

Jak czytamy w tekście towarzyszącym wystawie: „Tym, co najbardziej interesuje Mikołaja Kowalskiego jest codzienność – jej zwyczajność, monotonia, pewnego rodzaju niezmienność. Wnikliwa obserwacja otaczającej go rzeczywistości to pierwszy etap procesu twórczego, ale to, co artysta przedstawia na płótnie, nie stanowi nigdy czystej transpozycji. […] oprócz typowych dla malarstwa substancji wykorzystuje także m.in. szkło, mąkę, masę papierową czy wosk. Z nurtem strukturalizmu łączy go również akcentowanie przedmiotowości obrazu oraz dążenie do półprzestrzenności – dotyczy to zarówno wczesnych obrazów, które imitują konkretne przedmioty na zasadzie optycznej iluzji, jak też tych późniejszych, bardziej abstrakcyjnych”.

 

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania lub zmiany poszczególnych punktów programu.